Régóta szeretnék termő fügefácskát (ami tulajdonképpen bokor), de a Börzsöny nem kimondottan fügetermő vidék. Azért szerencsére van, aki elkényeztet friss fügével, amit egyébként nagyon szeretek.
Az egyik legősibb kultúrnövénynek, a Kis-Ázsiából származó fügének számos fajtája van. Népszerűsége a kezdetektől fogva töretlen, nem véletlenül került említésre többször is az Ószövetségben. A friss gyümölcs sérülékeny, könnyen romlik, de szárított formája sokáig eláll, könnyen szállítható és nem utolsó sorban tápláló, ezért volt alapellátmány a római légiókban is.
Honnan tudhatom, hogy mikor érett?
VálaszTörlésAmikor tapintásra puha, de ruganyos kicsit, erősen illatozik, megkóstolva pedig édes.
VálaszTörlésNekünk is van fügefánk, és már párszore ettünk is róla. Bár nem sokat, s ehhez is apa már-már sziszüphuszi serénykedése kell(ett).
VálaszTörlésApropó örülök, hogy újból kivirult a blog, egész lemondtam róla!
Péter
:))
VálaszTörlésHmm, az egyék kedvencem a füge. egyenlőre nagy cserépben van, még nem mertük kiültetni. Idén már volt rajta 4-5 szem, de a jég elverte. egyetlen szem maradt rajta azt ünnepélyesen leszüreteltük. Finom volt.
VálaszTörlésKÉt kilóból készült lekvár tegnap előtt.
VálaszTörlés/Tavaly egy szem sem volt rajta./
Nagyon szeretem macsarponéval eszegetni a lekvárt!
Nekem is van vagy 2 kiló a bokromon, még nem tudom, mi tévő legyek. Nemigen fog már beérni, keresni kell hozzá valami zöld füge receptet. Tapasztalat?
VálaszTörlésPO, az nincs - mármint tapasztalat (meg persze füge sincs). Egyébként szoktak belőle befőttet vagy dzsemet készíteni sok-sok cukorral, mivel az éretlen füge nagyon fanyar ízű és még eregeti a tejnedvét is. Féléretten már inkább bevállalható.
VálaszTörlés