2013. 03. 29.

Húsvét

Mindenkinek szép Húsvétot kívánok!




Képek

2013. 03. 28.

Aranyvessző

A lakásba azért igyekszem egy kicsit a tavaszt becsalogatni a kertből vágott aranyvessző ágakkal.


Reményeim szerint húsvétra pont kinyílnak a virágok.


2013. 03. 27.

Gremolatás mozzarella


Bivalymozzarella akadt az utamba, ami még akciósan sem olcsó mulatság, de néha engedni kell a kísértésnek. Persze, friss, zsíros (8 %-os) bivalytejből készült bivalymozzarellát (Mozzarella di Bufala) csak Campaniában kóstolhatunk, hiszen csak néhány napig áll el. A nálunk is elérhető változata a tejsavóban tartott, pasztőrözött csomagolású, de még ez is mesés a sokszor gumiszerű, tehéntejből készültekhez képest.

Ha biztosak szeretnénk lenni benne, hogy ténylegesen Mozzarella di Bufala Campana-t vásárolunk, keressük a DOP (eredetvédett) jelzést. Ma Olaszország bivalyállománya 280.000 bivalyból áll, ennek fele a tejelő tehén, átlag napi 12 literestejhozammal, amiből 3 kg mozzarella állítható elő. Így érthető a magas ár.

A mozzarellából készült legismertebb és legegyszerűbb étel a Caprese saláta, ám ehhez tökéletes alapanyagok kellenek, hogy tényleg finom legyen. Ez a recept viszont tehénmozzarellából is finom lesz. A gremolata nem csak az ossobucohoz remek, de chilivel felturbózva akár a mozzarellára is kerülhet.


Hozzávalók
  • 2 mozzarella
  • 1 friss piros chili apróra vágva vagy helyette chilipehely
  • 1 citrom reszelt héja
  • 6 fekete olajbogyó kimagozva, felaprítva
  • 1 gerezd reszelt fokhagyma
  • 3 evőkanál extraszűz olívaolaj
  • 2 evőkanál finomra vágott petrezselyem
Keverjük össze az öntetet.


A mozzarellákat szeleteljük fel vagy tépkedjük össze (én inkább így szoktam) és locsoljuk rá az öntetet.

Recept: Nigella Lawson

2013. 03. 26.

Húsvéti dekoráció?!

Őszintén szólva, kicsit megrekedt a húsvéti dekoráció - valahol karácsony tájékán.


Mentségemül szolgálhat, hogy legfeljebb a sarki nyulat lehetne ide csalogatni, a Börzsöny még hó alatt, a keret pedig ismét nagy hópaplan borítja. Bár 1988. áprilisában is hógolyóztam húsvétkor...

2013. 03. 25.

Egy 100 éves képeslap


Ez a képeslap nagyanyám gyűjteményéből maradt rám, pontosan 100 éve adták postára Szépreményű Gy. Juczika úrhölgynek címezve. A kép jól reprezentálja az akkori kor szépségideálját.


A világ első postai levelezőlapját 1869. október 1-jén hozták forgalomba az Osztrák – Magyar Monarchiában, majd 1870-ben már képi ábrázolás is került a levelezőlapokra – megszületett a képeslap. Oly népszerűvé vált, hogy 1894-ben Velencében már nemzetközi képeslapkiállítást rendeztek. Nagy divat volt a képeslapok gyűjtése is.


2013. 03. 23.

Baconös tekercsek


A bacon mindent jobbá tesz, ahogy Dani mondaná, és ezzel teljes mértékben egyetértek. Ez a tekercs nem csak szilveszteri buliba praktikus, de a húsvéti locsolóknak is: néhány perc alatt elkészül és jótékonyan tompítja az alkohol hatását...



Hozzávalók
  • 1 csomag friss, előre kinyújtott leveles tészta (275 g)
  • 25 dkg felkockázott bacon (2x125 g)
  • 15 dkg reszelt sajt
  • némi chilikrém (gyerekeknek inkább ketchup)
  • bors

Melegítsük elő a sütőt 200 fokra, amíg melegszik, addig bőven lesz időnk összeállítani a tekercseket. Különösen, ha konyhakész termékeket használunk. A bacont süssük ki egy serpenyőben. A leveles tésztát kenjük meg a chilikrémmel vagy a ketchuppal (esetleg a kettő keverékével), szórjuk rá a reszelt sajtot és a megsült bacont. Néhány tekerésnyi bors után tekerjük fel a tésztát a hosszabbik oldala mentén. Vágjuk ujjnyi karikákra, vágott felükkel felfelé sorakoztassuk sütőlapra és süssük aranyszínűre.


2013. 03. 19.

Kedvencem a főzőautomata


Elárulok egy titkot (ami a hozzám közelállók számára nem titok): nem szeretek főzni. Enni viszont annál inkább! De mivel nincs aki főzzön rám, na meg a családomat is etetnem kell, így főzök. Minden nap, immár majd' 30 éve. Azonban a végeredményhez vezető macerát a mai napig sem kedveltem meg, szóval nem én vagyok az, aki kikapcsolódásként főz vagy kihívást lát a minél bonyolultabb receptek elkészítésében. Rendszeres olvasóim tudják, igyekszem a dolgokat leegyszerűsíteni és kedvelem a gyors megoldásokat. Ennek ellenére eddig nem használtam kuktát, csak a potenciális bombát láttam benne (mondjuk nem ok nélkül, egyszer felrobbant a konyhámban egy örökölt darab). Amikor azonban megláttam az AVAIR IDA főzőautomatát, tudtam, hogy egy ilyen kell nekem! A döntésemet az eltelt hónapok után sem bántam meg, szinte naponta használom.



Előrebocsátom, hogy nem ingyen, ajándékba kaptam tesztelésre, hanem előre megfontolt szándék után vásároltam meg, sőt, nem vagyok semmilyen kapcsolatban sem a gyártóval, sem a forgalmazóval, tehát nem érdekem, hogy csupa szépet és jót írjak róla, csak a saját tapasztalataimat osztom meg.

Ez az automatikus vezérlésű elektromos kukta egyesíti magában a hagyományos kuktát, az elektromos rizsfőzőt és a párolóedényt. Önállóan teszi a dolgát, nekünk csak bele kell raknunk az alapanyagokat (mindent egyszerre, tehát nem érdemes kifelejteni semmit) és elindítás után már semmi teendőnk nincs vele. Szóval, az olyan szó szerint együgyűeknek való mint amilyen én is vagyok: ha belefeledkezem valamibe, megszűnik körülöttem a világ, ez bizony nem túl praktikus, ha közben az étel a tűzhelyen vagy a sütőben van. A főzőprogram kiválasztása után a masina a belehelyezett alapanyagok súlya alapján kiszámolja a főzési időt, így nem fordulhat elő, hogy túlfőzünk valamit. Akár azt is beállíthatjuk, pontosan mikorra készüljön el az étel.


A főzési idő jóval rövidebb a hagyományoshoz képest. Elsőként fácánlevest főztem benne, a szokásos 3 óra helyett 50 perc alatt készült el és tökéletes volt (a fácán komisz madár, különösen az öregecske kakas nehezen puhul meg).

A főzés teljesen zárt térben, nyomás alatt történik, a főzőautomata nem pöfög, szuszog folyamatosan mint egy gőzmozdony, minden folyadék benne marad. Sosem volt erősségem a fizika, így nem tudom, hogy lehet az, hogy az egyébként különböző főzésidejű alapanyagok itt ugyanakkorra puhulnak meg, de a dolog működik és ez a lényeg. Ráadásul minden sokkal finomabb egy sima fazékban főtt ételhez képest...


Program neve *
Mire alkalmas?
RICE COOKING
RIZSFŐZÉS • Ez való az egyszerűbb gabona- és zöldségételekhez, például:
- rizs párolása
- zöldségek párolása
- burgonya-ételek főzése
MILK EGG FISH
TEJ, TOJÁS, HAL • Ez alkalmazható például a következőkre:
- tejforralás
- halas ételek készítése
- kemény tojás főzése
- kompótok készítése
CHICKEN DUCK MEAT
CSIRKE, KACSA, HÚS • Ez a program már a gyengébb húsfélékkel is elbír, így például a következőkhöz használható:
- szárnyasokból készült ételek
- sertéshúsból készült ételek
- fiatal marhahúsból készült ételek
- egyéb húsból készült ételek
- belsőségekből készült ételek
CONGEE SOUP BONE
LEVES, CSONTOS HÚS • A hosszú levű és hosszabban főzendő ételek programja olyasmikhez való, mint a:
- levesek
- csontos húsok
- pörköltek
- húsos-káposztás ételek
- töltött-káposzta illetve -paprika
- kocsonya
TENDON BEAN
INAS HÚS, BAB • Ez a program a legnehezebben puhuló anyagokkal való megbirkózásra szolgál, ilyenek lehetnek például:
- inas húsok (csülök, füstölt csülök, sonka)
- száraz bab
- lencse
- öregebb marhahús
KEEP WARM
MELEGEN TARTÁS • Ez nem önálló főzőprogram, hanem arra szolgál, hogy az elkészült ételt a lehető legkevesebb energia felhasználásával melegen tartsa. A kukta a főzés befejezésekor röviden sípol, majd automatikusan átáll erre a programra.
A program önállóan is elindítható, így használható ételek felmelegítéséhez. Kíméletesen melegít, nem forralja, hevíti azonnal fel a melegítendő ételt. Így akár párolt rizs felmelegítésére is alkalmazható.

Táblázat: innen

2013. 03. 15.

Gyors kókuszos mangódesszert

Egy érett mangóval találtam szemben magam a zöldségesnél (bevallom, ez nem túl rövid életem alatt először esett meg velem), rögtön lecsaptam rá. Egymagában azért nem lett volna elég kiadós, de a spájzban árválkodott egy mangókonzerv, így a terv adott volt: desszertként végzi a becses darab.


Hozzávalók
  • 1 érett mangó
  • 1 doboz mangóbefőtt leve nélkül
  • 1 doboz sűrített kókusztej (200 ml)



A lé nélküli konzervmangót a kókusztejjel turmixoljuk össze. Külön édesíteni nem kell, szerintem így is elég édes, de ízlés szerint még édesíthető. A krémet adagoljuk poharakba, a tetejükre osszuk el a felkockázott mangót.


2013. 03. 14.

Böjtmás hava


Böjtmás havi (márciusi) jeles napok:

Nagyböjt – Hamvazószerdától Húsvétvasárnapig

Gergely-nap: március 12.

Sándor – József – Benedek: március 18., 19., 21.

Virágvasárnap: március 24.

Gyümölcsoltó Boldogasszony: március 25.


A Húsvét mozgó ünnep, mindig a tavaszi napéjegyenlőséget (március 21.) követő holdtölte utáni vasárnap. Így 2013-ban a Nagyhét márciusban van.







Nagycsütörtök: március 28.

Nagypéntek: március 29.

Nagyszombat: március 30.

Húsvétvasárnap: március 31.


2013. 03. 13.

Ébredezik a kert

Kicsit lassan, de már ébredezik a kert.




A kis fügebokor is kezd hajtani az ablakpárkányon, ezek szerint áttelelt. A gazdaboltban megrendelt füge olyan későn érkezett meg, hogy már nem mertem kiültetni a kertbe, így a lakásban vészelte át a hidegeket.


Igazi színfoltokat  még csak a tavaszi cserepes virágok adnak, még szigorúan a lakásban tartva.




2013. 03. 12.

Kalászkenyér


A kalászkenyér (pan d'epi) nagyon könnyen elkészíthető, mutatós kis kenyér.


Hozzávalók 1 cipóhoz

  • 275 g liszt
  • 1 evőkanál olívaolaj
  • 175 ml meleg víz 1 zacskó szárított élesztő
  • 1 teáskanál tengeri só
  • a tetejére pici olaj és liszt
A hozzávalókból dagasszunk kelt tésztát, alaposan dolgozzuk ki. Meleg helyen kelesszük meg. A megkelt tésztát gyúrjuk át, formázzunk belőle bagettet. Tegyük egy sütőlapra Egy konyhai ollóval vagdossuk be a tetejét (olyan 45 fokos szögben) és felváltva hajtogassuk jobbra és balra a tésztát.



Melegítsük elő a sütőt 200 fokra, addig hagyjuk kelni a kalászunkat. A tetejét kenjük meg olajjal, szórjunk rá kevés lisztet és süssük 30 percig. A sütőbe spricceljünk egy kis vizet (vagy tegyük a sütő aljába egy hőálló tálba).





2013. 03. 11.

Kereskedői véna


Megjelent egy hetilap kerti különszáma, így megkértem a lányomat, hozzon nekem egy példányt belőle a Városból. Már itthon vettük észre rajta a dátumot: 2012. Annak elég kicsi a valószínűsége, hogy egy kiadó áprilisban ne tudná, hogy már 2013 van, de azért rákerestünk a neten a címlapképre.
És igen, ez bizony a tavalyi szám volt.

Kereskedői véna vagy egyszerű pofátlanság? Döntse el mindenki maga! Tanulság: manapság már nem csak az élelmiszerek dátumát kell nézni, de az újságokét is...

2013. 03. 07.

Spenótfőzelék sült halloumival


Egyre jobban hiányzik a friss zöld, a tányéromon is. A tavasz még visszavonulót fújt, de a hófelhők ellenére is jól esik a spenótfőzelék némi sült halloumival.


Hozzávalók
  • 60 dkg friss spenót
  • 5 dkg vaj
  • 2-3 gerezd reszelt fokhagyma
  • 2 bögre tej
  • 1 dl tejszín
  • 2 evőkanál kukoricakeményítő
  • bors
  • reszelt szerecsendió
  • 1 csomag halloumi sajt vagy hajdúsági grillsajt

Nem kell megijedni a hatalmas halomnyi spenóttól, a párolás során nagyon összeesik. Alaposan mossuk meg.


A vajon futtassuk meg a fokhagymát, majd dobjuk rá a vizes spenótot és fedő alatt pároljuk meg. Nem kell alá vizet önteni, a spenót nedvességtartalma és a rajta maradt víz pont elég lesz. Amikor megpuhult, botmixerrel pürésítsük (de ez akár el is maradhat).
Sózzuk, borsozzuk, reszeljünk rá kevés szerecsendiót. Öntsük fel a tejjel és habarjuk be a tejszín- keményítő keverékkel. Néhány percig még főzzük a habarás után. Ha túl sűrű lenne, kevés tejjel hígítsuk ízlésünk szerint.

Közben száraz serpenyőben pirítsuk meg a sajtszeleteket, és a főzelékkel tálaljuk.




2013. 03. 05.

Sárga kéregzuzmó


Ilyenkor még nem sok látnivalót kínál a kert, csak most ébredezik a fagyos dermedésből. Így különösen szembetűnőek a sárga kéregzuzmók (Xanthoria parietina), másnéven a sárga falizuzmók.


Ez a leggyakoribb zuzmó igazi érdekkapcsolat (szimbiózis), az egysejtű fonalas zöldalgák képviselik a gasztrovonalat (ők állítják elő a táplálékot), a gombák adják a szó szerinti biztos hátteret (támaszul szolgálnak).


2013. 03. 03.

Amarantmagos kifli


Az amarantmagos mégiscsak jobban hangzik mint a disznóparéjos, mert hát az amarant (Amaranthus caudatus) a disznóparéjok nemzetségébe tartozik. Nem csak a magja, de a levele is ehető, ahogyan a kínai amaranté (Amaranthus tricolor L.) is. Az Andokban már hat ezer éve termesztett gabonaféle magja liszt, pehely vagy pattogatott formában már nálunk is elérhető.

Jó ideje kerülgettem egy zacskó pattogatott amarantmagot, és amikor Limaránál láttam az amarantos bagettjét, elkészítettem annak leegyszerűsített kiflis változatát.



Hozzávalók
  • 25 dkg finomliszt
  • 5 dkg tönkölyliszt
  • 1 dkg pattogatott amarantmag
  • 2 dkg friss élesztő
  • 1 teáskanál cukor
  • 2 evőkanál olaj vagy vaj
  • 2-2,5 dl víz vagy tej
Amióta már nem kapható nálunk a jól bevált szárított francia élesztőm, azóta csak friss élesztőt használok és azt is felfuttatom előtte (biztos ami biztos, találkoztam már döglött élesztővel szavatossági időn belül). Így a víz egy részét a cukorral, 1 teáskanálnyi liszttel és az összemorzsolt élesztővel összekeverem, langyos helyen állni hagyom pár percig (azért figyelek rá, el ne fusson a bögrét hátra hagyva).

A felfuttatott élesztőt és a többi hozzávalóval összegyúrom és meleg helyen megkelesztem. A megkelt tésztát kör alakban ujjnyi vastagra nyújtom, cikkekre vágom (a cikkek nagysága attól függ, mekkora kifliket akarok). A cikkek szélesebb oldaláról feltekerem a tésztát  (a tekerés előtt akár megkenhetjük a tetejét olvasztott vajjal vagy olajjal is) kifli alakúra hajtom. Sütőlapon 200 fokra előmelegített sütőben világosra sütöm a kifliket.







2013. 03. 01.

Kezdődhet a kerti szezon!

Az öltözködésemre leginkább a praktikum jellemző, azonban a gumicsizma jó néhány éve kimaradt a repertoáromból, így időszerűnek éreztem a beszerzését. Persze, nem ilyen puccosat, csak egy egyszerű kerti sárdagasztásra valót akartam. Végül ilyen pink akadt az utamba, legalább lesz min vigyorognia a falubelieknek.
Most már kezdődhet a kerti szezon!