Soha nem jártam a volt Szovjetunióban, de az utódállamaiban sem. Valahogy eszembe sem jutott. Most azonban, hogy legújabb szerzeményemet, az Orosz kulináriát (az orosz, ukrán, grúz, örmény és azerbajdzsáni konyhát mutatja be) olvasgatom, egyből elkapott a mehetnék. Nagyon is el tudnám magamat képzelni a Kaszpi-tenger partján, de akár a Kaukázus hegyei között is. Ez sajnos, jó ideig még biztosan várat magára, addig is a kulináris utazásokat a konyhámban ejtem meg.
Első választásom egy azerbajdzsáni édességre esett, a pahlavára. Nem véletlen, hogy neve alapján is a török baklava jut eszünkbe róla, hiszen az azeri nyelv a török nyelvek ogúz csoportjához tartozik.
Hozzávalók
a tésztához:
- 1 dl langyos tej
- 1 dkg szárított élesztő
- csipetnyi só
- 1 tojás
- 6 dkg olvasztott vaj
- 24 dkg liszt
- 20 dkg szárazon megpirított dió
- 20 dkg cukor
- csipetnyi őrölt kardamom
- csipetnyi őrölt ánizs
- csipetnyi őrölt szegfűszeg
- vanília
- 5 dkg olvasztott vaj
- 1 tojás
- késhegynyi sáfránypor
- 2 dl víz
- 2 evőkanál cukor (ezen változtattam kicsit, az eredeti recept szerint csak 2 teáskanál, de ezt kevésnek találtam)
A tészta hozzávalóit gyúrjuk össze, majd meleg helyen hagyjuk kelni 1 órán át. Közben daráljuk meg a diót, keverjük össze a cukorral és a fűszerekkel. Vajazzunk ki egy kerek sütőformát - legpraktikusabb egy kapcsos tortaforma. Osszuk a tésztát 10 egyenlő részre, ebből 6 részt vékonyra nyújtunk, a maradékból 2-2 egyszerre nyújtjuk ki, így 2 vastagabb lapot kapunk. Egy vastagabb lap kerül a vajazott formába, kenjük meg olvasztott vajjal és szórjuk meg egy rész töltelékkel. Erre egy vékony lap kerül és így tovább. A tetejére jön a másik vastagabb tésztalap.
Kicsit verjük fel a tojást a sáfránnyal és kenjük meg vele a süteményt, majd vágjuk fel rombuszokra (természetesen a formában). Előmelegített sütőben, 180-200 fokon süssük 35 percig. Ezidő alatt készítsük el a szirupot: forraljuk fel a vizet és oldjuk fel benne a cukrot. a 35 perc sütési idő után locsoljuk meg a süteményt a hideg sziruppal és még süssük további 15 percig.
Kicsit verjük fel a tojást a sáfránnyal és kenjük meg vele a süteményt, majd vágjuk fel rombuszokra (természetesen a formában). Előmelegített sütőben, 180-200 fokon süssük 35 percig. Ezidő alatt készítsük el a szirupot: forraljuk fel a vizet és oldjuk fel benne a cukrot. a 35 perc sütési idő után locsoljuk meg a süteményt a hideg sziruppal és még süssük további 15 percig.
Nagyon tetszik ez a keleti recept, biztosan kipróbálom, köszönöm!
VálaszTörlésSzerintem kevésbé édes és kevésbé "tocsogós", mint a hagyományos baklava, ezért nekem jobban ízlett.
VálaszTörlésHmmmmm! Nagyon guszta biztos finom is! a nevét olvasva egyből a férjem kedvence a halva jutott eszembe.!
VálaszTörlésA halva sem rossz! :))
VálaszTörlésEz istenien néz ki, palócprovance!
VálaszTörlésÉn meg még mindig nem csináltam baklavát. De ami késik, nem múla, ugye. :)))
Nem mostanában lesz, asszem.
Sütögetésből elég volt a torta, most egy darabig. Kiflik fognak jőni, nemsoká. :))
Milyen egyszerűnek tűnik így! Szerintem nemsokára kipróbálom! Friss élesztőből vajon mennyi járna bele?
VálaszTörlésKöszi Duende! Vártam, vártam a Te baklavádat...:))
VálaszTörlésSedith, tényleg nagyon egyszerű!
VálaszTörlésSoha nem használok friss élesztőt, de ez kb.3 dkg frissnek felel meg. A szárítottat is mindig a liszt mennyiségéhez arányítom. A saf-instant francia élesztő (nekem egyedül ez vált be) esetében 1 kg liszthez elég egy zacskónyi, ebben az esetben 1/4 zacskó. Más szárított élesztőknél más lehet az arány, a zacskón általában feltüntetik mennyi liszthez elég.
ez most rosszkor jött:-) próbálok szénhidrátoktól tartózkodni, de ez most nem fog menni. egy 5 l-es üveg tele van dióbéllel!
VálaszTörlésHát, minden elismerésem, ha februárban tartózkodni tudsz a szénhidrátoktól! :)
VálaszTörlésnem tudok:-) most is itt vagyok, és nézem ezt! beleestem, azt hiszem hétvégén megcsinálom.
VálaszTörlésHajjaj! Veszélyes! (ÉN is szívesen mennék egy "olyan" útra!)
VálaszTörlés:))
VálaszTörlés