2009. 05. 31.

VKF! XXV. - Krumpli


Cukroskata krumplis ételeket vár az aktuális VKF!-re és így igazán könnyű dolgunk van. Belegondolva nem ismerek senkit, aki ne szeretné a krumplit (legfeljebb aktuális szénhidrátszegény diétája során kerüli). Én is nagy rajongója vagyok ennek az Andok fennsíkjairól származó növénynek és meg tudom érteni, hogy még saját istensége is volt Axomama személyében. Nehéz elképzelni, hogy Magyarországon a 19. század elejétől kezdett elterjedni igazán a termesztése és így a fogyasztása is. Mára, 8 ezer év távlatában, a több ezer termesztett burgonyafajtából (ebből 44 nálunk is megtalálható) megszámlálhatatlan étel készül a levestől a sós ételeken át az édes süteményekig bezárólag. Ez utóbbival készültem én is, kakaós-diós burgonyaszelettel.


Hozzávalók
  • 14 dkg főtt, áttört krumpli
  • 14 dkg rétesliszt
  • 14 dkg porcukor
  • 10 dkg vaj (vagy margarin)
  • 2 dkg darált dió
  • 2 dkg kakaó
  • 2 tojás
  • 2 evőkanál rum
  • 1 kiskanál vaníliakivonat (vagy egy zacskó vaníliás cukor)
  • 1 kiskanál szódabikarbóna
  • a tetejére egy marék durvára vágott dió
A vajat a cukorral, majd a tojásokkal habosra kevertem, fokozatosan hozzáadtam az átszitált kakaót, a rumban feloldott szódabikarbónát, vaníliakivonatot, a lisztet, darált diót és az áttört krumplit. Kisebb tepsibe simítottam és előmelegített sütőben, 180 fokon tűpróbáig sütöttem. A tepsiből kivéve hűtöttem, majd felszeleteltem. Magában is finom, de némi lekvár vagy tejszínhab sincs kárára.

A recept Maria Hajkova Mit főzzünk burgonyából (1989) című könyvéből származik.

2009. 05. 30.

Vaníliafagylalt


Hozzávalók
  • főzött fagylaltalap
  • 1 rúd vanília vagy egy kiskanál vaníliakivonat
A főzött fagylaltalap leírásának megfelelően készítjük, azonban a vaníliarúd kikapart belsejét vagy vaníliakivonatot adunk még hozzá. A felfőzés idejére akár a vaníliarudat is beledobhatjuk (ezt később értelemszerűen kihalásszuk belőle).

Kihűtése után a továbbiak megegyeznek a bodzafagyinál leírtakkal.

Főzött fagylaltalap

A fagylalt, a kínaiak találmánya (már időszámításunk előtt 200 évvel készítettek jeges édességet hóból, tejből és gyümölcsökből), különösen nyáron népszerű. Azonban gyakran lehet hallani szalmonella fertőzésről, ezért nem árt az óvatosság. Nagy melegben jobb elkerülni a nyers tojással készülő ételeket, így a fagylaltot is jobb főzött fagylaltalapból készíteni (már amennyiben tojással készítjük).

Hozzávalók
  • 2 dl tej
  • 2 dl tejszín
  • 4 tojássárgája
  • 8 dkg porcukor (vagy ízlés szerint esetleg több)
A tojássárgákat fehéredésig keverem a porcukorral, majd elkeverem a tej-tejszín keverékével. Állandó kavargatás mellett takaréklángon besűrítem, de közben vigyázok, hogy ne forrjon fel (hiszen nem rántottát készítünk).

Érdemes egyszerre két-háromszoros adagot elkészíteni, így ugyanannyi munkával többféle ízesítésű fagylalt is készülhet.

Pita teljeskiőrlésű tönkölylisztből

A pita a görög, török, izraeli és arab szendvicsek kedvelt tölthető lepénykenyere. Zsebes voltának köszönhetően sokkal praktikusabb, mint a sima lepénykenyér.

A receptet Limarától nyúltam le, csak a lisztet cseréltem le benne, én jobban kedvelem a robosztusabb teljeskiőrlésű tönkölylisztet. Így azonban némileg több vizet igényel. Szokás szerint szárított francia élesztőt használtam, nálunk finoman szólva lutri a friss élesztő (már amikor egyáltalán lehet venni). A többi változatlan.


A pita hasába most gyros vagy falafel helyett füstölt tofut és zöldféléket tuszkoltam.


2009. 05. 29.

Vaj zöldfűszerekkel

Ez a zöldfűszeres vaj újabb bizonyítéka együgyűségemnek. Na, nem úgy, hanem szó szerint. A nők többségével ellentétben én általában nem tudok egyszerre több dologra figyelni. Próbálkozom, próbálkozom, mint ma is, amikor a tejszínt habbá akartam verni és gondoltam, amíg a gép dolgozik, addig én megnézem a leveleimet. Jó sok levelem volt...Amire észbe kaptam, a tejszínhab helyett vaj vigyorgott rám a tál aljából. Ahogy azonban a mondás is szól, ha a Jóisten sok citromot ad, csinálj belőle limonádét, én zöldfűszeres vajat csináltam a terven felüli vajból.


A szobahőmérsékletű vajat felaprított snidlinggel, reszelt citromhéjjal, tengeri sóval és őrölt fehérborssal kevertem habosra.

A zöldfűszeres vaj nem csak kenyérre kenve tesz jó szolgálatot vagy sült húsokat ízesíthetünk vele utólag, de a zöldségételek sem sértődnek meg tőle. Érdemes egyszerre nagyobb adagot elkészíteni és hengerré formázva alufóliába becsavarva a fagyasztóban tartani. Így szükség szerint akár fagyottan is vághatunk belőle egy-egy szeletet. Természetesen nem csak különböző zöldfűszerekkel ízesíthető a vaj, de vágott dióval, reszelt fokhagymával, felaprított aszalt paradicsommal, durvára tört színes bors keverékével is és a sor folytatható a végtelenségig.

Didelle


Nem, ez nem a hangyák támadása! Egyszerűen csak arról van szó, hogy a Nagy Géptakarítási Akcióm keretében kikukáztam az összes használható didelle képemet, csak ez az egy szerencsétlen úszta meg. Fogalmam sincs, hogy csináltam, de a lényegen ez már úgy sem változtat. Erről a képről legfeljebb azt lehet megállapítani, hogy a didelle mákkal készül. És hogy mi ez a titokzatos didelle? Lekváros derelye, természetesen szilvalekváros.

Hozzávalók
  • 1 összmarok liszt
  • víz
  • szilvalekvár
  • darált mák
  • cukor
A lisztből, pici sóval és annyi vízzel, hogy "gyenge legyen, de el lehessen nyújtani" tésztát gyúrunk, kinyújtjuk. Tojás nem kell bele, egyrészt régen spóroltak a tojással, másrészt megkeményítette a tésztát. Bejelöljük a közepét és a feléig "szemre berakjuk a lekvárt". Ráhajtjuk a tészta másik felét, jól összenyomogatjuk a lekvár körül és felvágjuk derelyevágóval.

Forrásban lévő vízben főzzük, kicsit tovább, mikor már feljött a víz színére (érdemes megkóstolni). Leszűrve darál mákkal átforgatjuk és ízlés szerint cukorral vagy a nélkül fogyasztjuk.

2009. 05. 27.

Super duper chef díj


Duendetől kaptam ezt a díjat és bevallom, meghatódtam:
"nagyon szeretem a hangulatát, a lényét. Vele is szívesen találkoznék egyszer."
Köszönöm szépen, Duende és én is szívesen találkoznék Veled személyesen is!

Most következik a dolog "nemszeretem" része, hiszen csak 5 blog íróját lehet megnevezni, akinek továbbadom e díjat. Az első öt név, aki eszembe jut, már megkapta mástól (azért még én is visszatérek Rájuk), ezért én tematikusan próbálom megközelíteni a dolgot. Egyik nagy szerelmem az olasz konyha, ezért azon a blogok íróit választottam ki, akiktől a legtöbbet tanultam ebben a témakörben:

Dolce Vita
Mamma
Gabah
Röné
Rossamela
Köszönöm Nektek!

És akiknek nem csak a főztje, de egész személyisége is elvarázsol (hiszen kicsit többet is elárulnak magukról receptjeiken kívül): Bodza, Duende, Limara, Napmátka, Renata.

Az idei első aszalt paradicsom

Május ide vagy oda, tombol a nyár, soha jobb alkalom a paradicsom aszalására, hiszen már igazi érett paradicsomot is lehet kapni. Még éppen idejében sikerült lencsevégre kapnom az eredményt, mivel nálunk soha nem készülhet belőle elég, szinte üvegbe sem rakom, de már eltűnik.


A módszer részben Nigellától származik, aminek lényeges eleme a sózás, így nem csak könnyebben aszalódik a paradicsom, de sokkal ízletesebb is a só nélkülieknél (és itt nem a bolti rémségekről beszélek). Én sütő helyett a napenergia híve vagyok - ingyen van, egyúttal fertőtlenít is - és mostanában nem panaszkodhatunk a hiányára. Így az első adag 2 nap alatt el is készült. Ezt most nem hagytam kopogósra száradni, mivel tudtam, hogy rögtön elfogy, csak az ízesített olajba került egy rövid időre. Az olajba mindig teszek fokhagymát és egy kis borsot is, nálunk ez a kedvenc, de tetszés szerint variálható a fűszerezése. Amikor kifogy a paradicsom (szóval gyorsan), az ízesített olaj sok mindenre felhasználható. Téli eltevéshez azonban teljesen kiszárítom a paradicsomot, különben megromolhat.

2009. 05. 25.

Borcsomag

Egyszer minden jónak vége szakad, még a Pécsi Borozó borcsomagjának is. Így azonban beszámolhatok a tapasztalataimról. Igazán nem szándékom megbotránkoztatni a borértőket, de én eléggé barbár módon kategorizálom a borokat: ízlik vagy nem. Nos, a Pécsi Borozó válogatása igencsak ízlett (ezúton is köszönet érte). A vörösborok közül egyébként is a villányiak a kedvenceim, de kellemes meglepetés volt a kadarka, amiről eddig azt hittem, nem szeretem. A Pécsi Borvidék fehérborait eddig nem ismertem, de már látom konkurenciája lesz nálam a tokaji boroknak. A borokat jellemző szakszavakkal nem szolgálhatok, ezt a hozzáértők tollára bízom:

Ravasz fehér 2007 (Pécs város bora 2008) - Lisicza Borház:

"Sauvignon Blanc üde, paprikás ízei, a Pinot Blanc testes, krémes jellege és a Cserszegi Fűszeres gyümölcsössége teremti meg e bor összetett, mély ízvilágát. Kiemelkedően nagy test, 4 gr/liter cukorral, mégis friss és gyümölcsös."(Lisicza Borház)

"Kedvesen világos színű bor, szép illatokkal nyit. Friss, üde, virágos-mézes, kinek a cserszegi, kinek a sauvignon blanc a hangsúlyosabb benne. Zamata nagyon korrekt, hosszú, sokáig megmarad a szánkban, szeretjük az élénk savakért. Nagyon jól megcsinált bor, abszolút jól használt technológiák, jól időzített palackozás. Szép bor, nyárra ideális." (Pécsi Borozó)

Villányi Cabernet Savignon 2006 - Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet:

"A cabernet sauvignon igazi világutazó, aki sokat látott és sokat tud. A 2006-os évjárat komoly, méltóságteljes, tartalmas, így hagyni kell neki kis időt, míg megnyílik. Miután megszólalnak a gyümölcsök, a savak, a tanninok, már nagyon határozott fellépésű, fajtajelleges: kötelező illatokkal és zamatokkal (fekete ribizli, aszalt szilva, fűszerpaprika), valamint markáns szerkezettel és barátságos tanninokkal." (Vylyan Pincészet)

"llata izgalmas, feketeribizli, szilva és dohány keveredik a fel-felbukkanó égett gumissággal. Kortyban ez folytatódik, tartalmas, testes történet, erőteljes alkohollal. Aszalt szilva és szederlekvár gazdagítja, idővel egyre szebb, egyre jobban tisztul és vedli le a gátlásait. Jól elkészített bor, még nagyon gyerek, de van benne jövő." (Pécsi Borozó)

Cirfandli félédes 2006 -Radó Pincészet:

"A Cirfandli létezik száraz, félszáraz, félédes és édes kategóriában, ki erre, ki arra esküszik. Megegyeznek viszont abban, hogy ez a bor összetéveszthetetlen – a kategóriától függően – száraz, vagy mézes virágillatokkal, különleges évjáratokban erőteljes aszalvány illatokkal és ízekkel örvendezteti meg az ínyenceket. Borának zamata fűszeres, savai könnyedek, elegánsak. Illata leginkább egy friss mezei virágcsokorra emlékeztet. Igazi példája a "hosszú" bornak, zamata, illata szánkban hosszú ideig megmarad." (Radó Pincészet)

"Érett birs nyomul az illatában, friss gyümölcsök, tavaszi rét virágcsokrát idézi fel. Az érett szőlő és a botritiszesség jeleit véljük felfedezni. A citrusok széles spektrumát azonosítjuk be, de nincs benne a magyar narancs kesernyéjéből. A jelentős mennyiségű cukrot jól ellensúlyozzák a savak. Abszolút egyensúlyban van, most futja talán legszebb formáját. Ha egy kicsivel koncentráltabb lenne, akár egy kategóriával is többre vihetné." (Pécsi Borozó)

Ermitage 2006 (Baranya megye vörösbora 2008.) - Bock Pincészet:

"A pincészet legnépszerűbb bora. A villányi borvidék legszebb dűlőiből származó szőlőfajtákból készült, Cabernet gerincre épülő, Merlot, Pinot Noir, Portugieser, Kékfrankos, Syrah házasítása. Nagy tölgyfahordókban (40%) és használt barrique hordókban (60%) 14 hónapig érlelődik. Közepesen sötét intenzitású, gránátvörösbe hajló szín jellemzi, melyhez enyhén fűszeres, piros húsú gyümölcsök illata párosul. Ízében meggyes fanyarság érezhető, enyhe csokoládés lecsengéssel. Ajánljuk sertésből és vörös húsú szárnyasokból készült sültekhez." (Bock Pincészet)

Kadarka 2007 - Vesztergombi Pince:

"Kadarka: Szekszárd régi fajtája mely egyben a kevés hungaricum fajták egyike. Igazán jó minőségű szőlőt csak a régi, hagyományos, talajközeli művelésmódon ( fej- vagy bakművelés) ad. Különleges fűszerei, íz és illatvilága, a fajtára jellemző kedvességgel ötvözve egy egyedülálló bort eredményeznek.
Színe a fajtára jellemzően világosabb árnyalatú, tüzes rubinvörös. 5-6 évig palackban érlelve még inkább megjelennek a fajtára jellemző különleges fűszerek.
Paprikás, fűszeres magyaros ételekhez kiváló." (Vesztergomi Pince)

Villányi Rosé Cuvée 2008 - Ritzu Tamás:

"A palackban lévő rosé készítésekor a Kékfrankos karakterét és zamatait fűszereztük a Pinot Noir játékosságával és a Merlot piros gyümölcsös illataival. Az időzített korai szüret és reduktív erjesztés nyomán olyan italt kínálunk, ami illik könnyed beszélgetésekhez és reményeink szerint feledtetni tudja kialakulóban lévő gazdasági válság kellemetlenkedését is." (Ritzu Tamás)







2009. 05. 24.

Paradicsomos crostini

Volt egy másnapos (na, nem úgy!) bagettünk, amit az Istenek is crostininek teremtettek. Ezt az olasz pirítóst nem csak fehér kenyérből lehet elkészíteni, hanem kovászosból is, de akkor már bruschettanak hívják.

Az elkészítés mindkét esetben ugyanaz, a már kissé szikkadt kenyeret ujjnyi szeletekre vágjuk, megkenjük fokhagymás olivaolajjal, sütőlapra sorakoztatjuk őket és aranybarnára pirítjuk. Megfordítjuk a szeleteket, újra kenés és sütés következik. Csak néhány perc az egész, de ez pont elég idő, hogy néhány paradicsomot apró kockákra vágjunk, sózzuk, borsozzuk és összekeverjük némi aprított bazsalikommal. A pirított kenyérkékre halmozzuk és rögtön tálaljuk (állás közben a paradicsom eláztatná a kenyér ropogósságát), lehetőleg egy pohár bor kíséretében.

Az egyszerű hozzávalók ellenére nagyon finom akár előételként, akár délutáni falatként. Természetesen más feltét is kerülhet a kenyérre, például csirkemájas, babos, sült zöldséges, a variációk száma végtelen.

2009. 05. 22.

Kumato

Tegnapi beszerzésem volt ez a fura színű paradicsom, ami igen felkeltette az érdeklődésemet.


Eredetileg a Galapagos-szigetekről származik ez a feketés-zöldes paradicsom, a kumato. A tucatnyi szigetből álló, Ecuadorhoz tartozó szigetcsoport vulkáni működés eredményeképpen keletkezett, a növény- és állatvilága ezért a szárazföldtől függetlenül fejlődött. A kumato az ott honos Galapagos-teknősök fő tápláléka. Állítólag speciális, finom íze van, én ebből azonban semmit nem érzékeltem. Egyszerű, kicsit éretlen paradicsom íze volt. Talán tényleg nem volt elég érett, meg nem is a Galapagos- szigetekről jött, hanem Spanyolországból, esetleg túl sokat vártam tőle. Csalódás.

2009. 05. 21.

Az esztergomi Szalma Csárda

A pécsi kirándulásunkon azért nem csak finomakat ettünk, mivel hazafelé tartva betértünk Esztergomban a Szalma Csárdába. Tipikusan azt a "népiesch" designt képviseli, amitől hidegrázást tudok kapni. Virágminták a falon - a kalocsai pingálóasszonyok sírva fakadnának, álkút az udvaron, színevesztett paprikafüzérek és magyar zászlók az evőeszköztartón, magyar zászlók a tányéron és egyáltalán, magyar zászlók mindenhol - ha esetleg valaki nem tudná melyik országban járunk. Azt hiszem, erre lehet mondani, hogy a népművészet megcsúfolása.


Természetesen ennyi csicsát meg kell fizetni, csakúgy, mint a hajóállomás és a Mária Valéria híd közelségét. Ennek ellenére nagy népszerűségnek örvend, különösen a külföldiek körében. Csak remélni merem, hogy nem ezzel a hellyel azonosítják Magyarországot...bár valahol a mai magyar valóságot tükrözi, az ár-érték arány elég gyengécske. A választott halászlé és rántott ponty (fagyasztott halból) jóindulattal is csak gyenge közepes volt.



Ezen a zászlócskák se emeltek.


2009. 05. 20.

Fekete bodza

Mostanában - amióta nyílik a bodzavirág - mindenki bodzalázban ég, ami teljesen érthető. Azonban nem csak remek konyhai alapanyag, de a fekete bodza (Sambucus nigra) az egyik legsokoldalúbb növényünk.


Ez a bodzafélék (Capriofoliaceae) családjába tartozó cserje az egész országban mindenhol megtalálható, hiszen remekül alkalmazkodik a legkülönbözőbb körülményekhez is. Kedvező helyen akár 10 méter magas fává is megnőhet. Régen a szegényember patikája cím büszke tulajdonosa volt, mivel faluhelyen minden udvaron ott díszelgett és gyógyászati szerepe volt az elsődleges.

Virágaiból főzött teáját hűléses betegségekben alkalmazták, hiszen izzasztó, köhögéscsillapító hatású. Érett bogyókból készült lekvár, bogyóinak kipréselt leve vagy a száraz termésből készült teája enyhe hashajtó és vizelethajtó hatású. A levelekből is főzhető tea, ezt elsősorban reumás bántalmak ellen és lázcsillapításra, valamint koszorúér betegségnél a légszomj csillapítására itták.

A szintetikus festékek feltalálása előtt fontos festőnövény is volt: a bogyóból különböző adalékanyagokkal barna, kék, ibolya, bíbor és fakókék, a levelekből pedig zöld festékanyagot készítettek.Több éves hajtásaiból ásó- és lapátnyeleket, fúvós hangszereket, de még kovácsműhelyben használatos fújtatót is készítettek.

A néphitben is fontos szerepe volt, sok helyen rontáselhárító növényként tisztelték, máshol azonban úgy tartották, a bodza az ördög, a gonosz lelkek fája, ezért nem szerencsés a ház mellé ültetni, mert akkor belecsap a villám. Sokfelé úgy vélték, a bodzabokor alatt nem jó elaludni, mert elvarázsolja az embert. Hát, ki lehet próbálni...



2009. 05. 19.

Szakácsok könyve

Akinek eddig minden vágya a Szakácsok könyve volt, de beszerzésétől visszatartotta igen borsos ára, most megveheti 12.990 Ft helyett 3.999 Ft-ért az Alexandra.hu-n ma éjfélig!

"A könyvben technikákat és kitűnő recepteket találunk a világ legjobb mesterszakácsaitól, mint Marcus Wareing, Shaun Hill, Paul Gayler, Ken Hom, Charlie Trotter. A világ legjobb mesterszakácsainak tanácsát követve elsajátíthatjuk a legbonyolultabb fortélyokat és kialakíthatunk saját főzési technikákat is. Peter Gordon a fűszerezésről, Pierre Hermé a tésztákról, Shaun Hill a levesekről, Marcus Warening a húsokról, Atul Kochhar az indiai konyháról, Dan Lepard a kenyerekről osztja meg velünk tapasztalatait. A mesterek szenvedélyes hivatásszeretete saját szakácstudományunk gazdagítására ösztönöz. A világ minden tájáról tanulhatunk fortélyokat, praktikákat, hogy finom, különleges fogásokkal kápráztathassuk el családunkat, vendégeinket. A csodálatos illusztrációkkal díszített gazdag album konyhánk dísze lehet - minden értelemben." (Alexandra)

Bodzafagyi

Egy szem gyermekem sikeresen letette az angol nyelvvizsgáját is, ennek örömére készült ez a fagylalt. Így a két nyelvvizsgával már megközelítően annyi pluszpontja van, mintha én analfabéta lennék, Ő meg lányanya. Nem, nem akarom én szidni a felvételi rendszert - megtették már helyettem ezt mások. Csak valahogy nem kedvelem a megkülönböztetést, legyen az pozitív vagy negatív. Az esélyegyenlőség biztosítását nem itt kellene elkezdeni, hanem már jóval korábban. Mondjuk születéskor...

De nem is erről akartam írni, hanem a bodzafagyiról, ami igen jól sikerült.


Hozzávalók
  • 4 dl tej
  • 2 dl tejszín
  • 1 dl bodzaszirup, esetleg bodzaszörp
  • 5 tojássárgája
  • 3 evőkanál porcukor
A tojássárgákat kikevertem a cukorral, majd a bodzaszörppel végül hozzákevertem a tejszínt és a tejet. Folytonos kavargatás mellett takaréklángon besűrítettem (az óvatosabbak vízfürdő felett tegyék ezt!). Néha megkeverve kihűtöttem.

Akinek van fagylaltgépe, innentől semmi dolga, a gép elvégzi amit kell. Nekem azonban nincs, így a mélyhűtőben fagyasztottam meg a fagyit, szorgosan felverve eleinte félóránként, majd óránként. Ez azért kell, hogy ne legyenek jégkristályok a kész fagylaltban.

2009. 05. 18.

Karfiolpüré

Annak ellenére, hogy rajongok a krumpliért, akarom mondani a burgonyáért, néha valami más köretre vágyom. A karfiol ilyen szempontból is tökéletes, sőt, talán még jobban is szeretem a karfiolpürét, mint a krumplipürét.


Hozzávalók
  • karfiol
  • szerecsendió
  • fehérbors
  • vaj
  • víz
A megtisztított karfiolt rózsáira szedem és egy kevés sós vízben puhára párolom (de akár főzni is lehet). Lecsepegtetem, hozzáadom a vajat és krumplitörővel vagy botmixerrel simára keverem, végül fűszerezem.

2009. 05. 17.

Karfiolpakora

Pécsről hazafelé tartva a Balaton felé kanyarodtunk - utazás közben nem szeretek kétszer azonos úton menni. Nem messze haladtunk el a Krisna-völgytől, de sajnos időhiány miatt most nem tudtunk bemenni. Pedig néhány évvel ezelőtt, amikor itt jártunk, nagyon jól éreztük magunkat. Nagy élmény volt körülnézni és természetesen megkóstoltuk ételeiket is. Aki teheti, látogasson el ide, nem bánja meg!


És ha már az indiai ételekről nosztalgiáztam, eszembe jutott, milyen régen készítettem karfiolpakorát. A pakora - a fűszeres bundában sült zöldségek- indiai és pakisztáni étel, hasonló az európai rántott zöldségekhez. Tulajdonképpen bármilyen zöldségből elkészíthető, sőt, gyümölcsből is (bár ennek kicsit más a tésztája). A módszer, ahogyan készítem Egyedi Péter A vegetáriánus főzés örömei (1982) című könyvéből származik. Más fűszerezésű (autentikusabb) Vegavarázs pakorája.

Hozzávalók
  • 25 dkg csicseriborsóliszt vagy esetleg sárgaborsóliszt
  • feketebors
  • pirospaprika
  • szerecsendió
  • római kömény
  • majoranna
  • víz
  • 1 fej karfiol
  • a sütéshez olaj vagy ghí
A liszthez keverem a sót és a fűszereket (1-1 mokkáskanálnyit) és annyi vizet adok hozzá, hogy sűrű palacsintatészta-állagú masszát kapjak. Kicsit pihentetem, addig a megtisztított karfiolt rózsáira bontom. A karfiolrózsákat megmártom a tésztában és a felforrósított olajban aranyszínűre sütöm. Forrón tálalom. Magában is finom vagy egy kis mártogatóval, de saláták mellé vagy főzelékek feltéteként sem utolsó.

A mecseknádasdi Bagoly Csárda

Pécs felé mentünkben megálltunk ebédelni a 6-os út mellett a Bagoly Csárdában Mecseknádasdon. Előtte Zengővárkonyban megcsodáltuk a Tojásmúzeum 10.000 darabos hímes tojás gyűjteményét és elidőztünk a Tájházban is, így kellőképpen éhesek voltunk már. Bár a Csárda a forgalmas 6-os út mellett fekszik, kellemes a környezet és az árnyékos teraszon rögtön ott termett a pincér, pedig elég sok volt az éhes vendég. Cigánypecsenye-mániámról már írtam, ebből adódóan cigánypecsenyét rendeltem káposztasalátával.


Pont olyan volt, ahogy szeretem, 5-ből 5 pont. A káposztasaláta is káposztából készült. Ez nem vicc, van ahol csalamádét adnak káposztasaláta címszó alatt. Itt azonban friss, idei káposztából csinálták igen ízletesen.

Az árak mérsékeltek, a kiszolgálás gyors, az étel finom. Aki erre jár, ne kerülje el a Bagoly Csárdát!

2009. 05. 15.

Értetlenkedem

Nem sűrűn vásárolok tejet, ma mégis ezt tettem. A lejárat dátumát nézve megdöbbentem:


Nem, ez nem tartós tej! Normál tej, amit 0 és 6 fok között, hűtőben kell tartani:


Ha valaki nem tudná, ma május 15. van. Eddig sem voltak illúzióim a bolti tejekkel kapcsolatban, de ez azért sok volt.

Ischler

Régóta adós vagyok Erika ischlerének receptjével. Szinte ipari mennyiségben készíti, hiszen elképzelhetetlen náluk bármilyen ünnep, vendégség vagy akár hétvége nélküle, amin nem is csodálkozom.


Az ischlert, I. Ferenc József császár kedvelt süteményét, szerintem mindenki ismeri és néhány szerencsés már kóstolhatta az eredeti változatot is a Zauner cukrászdában. Az Osztrák-Magyar Monarchia hangulatát árasztó Bad Ischlbe állítólag már csak azért is érdemes ellátogatni, hogy betérjünk az 1832-ben alapított cukrászdába. Addig is megsüthetjük ezt a változatot:

Hozzávalók

a tésztához:
  • 40 dkg liszt
  • 1/2 csomag sütőpor
  • 25 dkg Rama margarin
  • 14 dkg porcukor
  • 14 dkg darált dió
  • 1-2 evőkanál kakaó
a töltelékhez:
  • ribizlilekvár vagy tetszés szerinti, kicsit savanykás lekvár
a csokimázhoz:
  • megolvasztott étcsokoládé
A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, vékonyra (3 mm) nyújtjuk és kiszaggatjuk (pohárral vagy pogácsaszaggatóval). Sütőlapra sorakoztatásnál kis helyet hagyjunk közöttük, mivel megdagadnak a sütőportól. Előmelegített sütőben közepes hőfokon (150-170 fokon) száradásig sütjük. Kihűlés után lekvárral kettőt-kettőt összeragasztunk. Másnap bevonjuk a csokimázzal, aminek dermedése után fogyaszthatjuk.

2009. 05. 14.

Virágok bundában

Mostanában felénk egész hegyoldalak fehérlenek és illatoznak a virágzó akáctól és ez eszembe juttatta, hogy milyen régen nem ettem bundázott akácvirágot. Tulajdonképpen bármilyen ehető virággal elkészíthető, de nosztalgiából az akác mellett bodzából csináltam, hiszen gyerekkoromban is e két növényből készült ez a csemege. Nem utolsó sorban szinte egyszerre nyílnak, a kicsit késő akácot beéri a siető bodza.


Hozzávalók
  • 15 dkg liszt
  • 2 tojás
  • 3 evőkanál porcukor
  • 2 dl tej
  • akác- és bodzavirág
  • a sütéshez olaj
A hozzávalókat a virágok nélkül csomómentesre keverjük (sűrű palacsintatésztát kapunk) és fél órát pihentetjük. Közben a virágokat alaposan átnézzük, a bogarakat kilakoltatjuk (egyszerű rázogatással). A virágokat nem kell leszedegetni, az ernyővel illetve szárral együtt belemártjuk a masszába, majd forró olajban aranybarnára sütjük. Lecsöpögtetve, ízlés szerint esetleg porcukorral megszórva, forrón tálaljuk.


2009. 05. 13.

Pécs 2. Boutique Hotel Sopianae és a Vörös Ökör

Pécsi szállásunk a Boutique Hotel Sopianae-ban, Pécs első négycsillagos szállodájában volt. Kívülről a műemlék jellegű épület nem tűnt túl izgalmasnak,

Fotó: innen

belépve azonban egy mai, modern, boutique szállodai hangulat és kedves, mosolygós recepciós fogadott minket. A 22 szobás szálloda fekvése optimális egy városnézéshez, hiszen a belváros szélén helyezkedik el, jó megközelíthetőséggel és parkolási lehetőséggel. Hangszigetelt ablakok biztosítják a nyugodt pihenést és persze a wellness szolgáltatások.

A Hotel éttermének neve az épületben az 1800-as években működő fogadó nevéből származik: "Fogadó a Vörös Ökörhöz biliárddal", így lett Vörös Ökör Étterem. Az egykori névre visszautal a színvilág és a biliárdterem.


Az éttermet természetesen nem csak a szálloda vendégei vehetik igénybe, de a szállóvendégek kedvezményt kapnak.

A büférendszerben történő reggeli pazar kínálatában mindenki találhat magának kedvére valót, még a szigorúan vegán étrenden élők is. A félpanziós ellátás során a vacsoránál bőséges kínálatú étlapról választhattunk, de ha mégsem tetszett volna, a nagy étlapról is lehetett volna szemezgetni.

Első este Camembert roston balzsamos jégsalátával választottam, amit pirítós kenyerekkel szervíroztak. Apróság, de egy pirítóst is jól el lehet készíteni és itt bizony értenek hozzá.


Az előételt Marosmenti kapros csirkeragu követte puliszkával, aminek már a neve is felkeltette az érdeklődésemet és nem is kellett csalódnom. Nagyon illett egymáshoz a puliszka, az omlós szárnyas és a kapros mártás.


A vacsorát Házi mogyoróparfé zárta, tejszínhabbal megkoronázva - édes bűnbeesés.


Életem párja nemes egyszerűséggel Haspóknak szokott nevezni (és ha nagyon őszinte akarok lenni - és miért ne lennék?! - van ebben valami), azonban a bőséges adagok hamar kifogtak rajtam. A három fogást bizony nem tudtam végig enni.

Következő este nem tudtam ellenállni a kísértésnek és cigánypecsenyét rendeltem. Az ember azt hinné, nincs is ennél egyszerűbb étel: sertéshús, fokhagyma, szalonna, kis só, bors. Azonban még soha nem ettem két egyformát. Ma már szinte sportot űzök belőle, hogy mindenhol megkóstoljam, lassan könyvet írhatnék belőle. A várakozásomnak megfelelően ezt a változatot sem ismertem, sült hagymakarikákkal tálalták a szalmakrumpli és a saláta-savanyúság köretek mellett, így inkább a hagyma dominált a fokhagyma helyett, de finom volt (bár a sót picit elméretezték).

Férjem natúr sertésszeletet választott és meg volt elégedve a döntésével.


Külön kiemelném az ízletes ételek mellett a figyelmes, kedves, mosolygós kiszolgálást!

Mára ennyi, még folytatása következik...

2009. 05. 12.

Pécs 1.

A kelta és pannon törzsek lakta vidéken a 2. század elején a rómaiak alapítottak várost Sopianae néven és igencsak otthon érezhették magukat, hiszen igazi mediterrán klímát találtak itt. Mi ugyan nem láttuk a Janus Pannonius által is megénekelt virágzó mandulafákat (hiszen már elvirágoztak), de a gyümölcs alatt roskadozó fügefákat igen.
Az olaszos hangulatot erősíti a számos teraszos kávézó és étterem is, ahol megpihenhetünk egy kicsit a városnézés közben.


Mindenki találhat magának kedvére való elfoglaltságot ebben a gyönyörű városban, legyen az városnézés, múzeumlátogatás, kulturális program, vásárlás (szinte minden sarkon egy könyvesbolt!) vagy bármi. Annyi a látnivaló Pécsen, hogy hetekbe, hónapokba telne mindent alaposan szemrevételezni, így mi is elsősorban a belvárost jártuk be. 30 évnél is régebben jártam itt, jó volt visszatérni.

Néhány látnivaló a sok közül: A IV. századból származó ókeresztény temető a római provinciák korai keresztény temetkezési építészetét és művészetét mutatja be, ami méltán került fel a világörökségi listára.

A Széchenyi téren található Pécs legjellegzetesebb épülete a Gázi Kászim pasa Dzsámija. A Szent Bertalan templom köveiből 1543-46 között épült dzsámi a legnagyobb megmaradt török épület Magyarországon. Bár manapság katolikus templom, azonban a belső tér megőrizte az iszlám építészet jellegzetességeit. Érdekessége még - mivel harangtornyot nem építhettek hozzá- a Szent Bertalan harangláb az épület mögött, ami alaphelyzetben öt méter magas, harangozáskor viszont tizenhárom méter magasba emelkedik.

A Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt ősét a Zsolnay Keménycserép Manufaktúrát 1852-ben alapította Zsolnay Miklós. Az üzem világhírű gyárrá való válása Zsolnay Vilmos vezetése alatt kezdődött el, aki különféle agyag- és mázfajtákkal kísérletezve, az ország első művészi kerámiát gyártó üzemévé fejlesztette az egykori kisüzemet. Az 1873-as Bécsi Világkiállításon elért sikerek számos megrendelést tettek lehetővé . A Zsolnay Múzeumban megtekinthetjük a Zsolnay építészeti kerámia fejlődését, amely meghatározta a magyar szecessziót. Zsolnay Vilmos találmánya, a pirogránit tette lehetővé az épületek homlokzatának színpompás kialakítását. Ez díszíti többek közt a budapesti Mátyás templom, a Parlament és az Iparművészeti Múzeum épületét is.


Egy ősi kínai hagyomány szerint, ha a szerelmesek lakatot helyeznek el egy láncon vagy kerítésen, szerelmük örökké tart. A pécsi Janus Pannonius utcában lakatok ezreit találhatjuk a kerítésen, ami már szinte látványossággá nőtte ki magát. A leghíresebb lakatot négy éve helyezte el szerelmük jelképéért a Pécsre látogató spanyol trónörökös pár, Felipe de Borbón spanyol trónörökös és felesége Letizia Ortiz Rocasolano hercegnő.


Legközelebb a gasztroélményekről írok...

2009. 05. 11.

Hamarosan...


... jön az élménybeszámoló a pécsi kirándulásunkról! A Pécsi Borozónak hála az elmúlt hétvégét Pécsett töltöttük a Boutique Hotel Sopianae-ban. Ezúton is köszönet érte!
Most azonban mennem kell, végig kell kóstolgatnom a nyeremény borcsomagot is...

2009. 05. 10.

A megunhatalan újkrumpli

Múltkoriban kaptunk egy zsák krumplit. Azóta - kis túlzással - krumplit ettünk krumplival. El kellett pusztítani, mielőtt mind kicsírázott volna. Volt rakott krumpli, volt tejszínben sült krumpli, tepsis krumpli, tócsni, krumplis derelye, hagymás krumplisaláta és persze volt hasábkrumpli is. Nagyon szeretem a krumplit, de nem bántam, hogy a zsák aljára értünk. És ekkor megjelent az újkrumpli a zöldségesnél, amit természetesen nem lehetett kihagyni. Egyszerű petrezselymes krumplinak készítettem el, amibe én tenni szoktam egy kis reszelt fokhagymát is. Soha nem pucolom meg a vékony héjától, csak nagyon alaposan megmosom. Ezek a mostaniak olyan aprók voltak, hogy még félbe sem kellett őket vágni.


Elvileg köret, de én csak egy kis kovászos uborkát ettem mellé...

2009. 05. 09.

Linzer

A linzerben az a jó - amellett, hogy finom -, előre megsüthető és bedobozolva hosszú ideig megőrzi a frissességét.


A linzer tulajdonképpen omlós tészta, magas cukor és zsiradéktartalommal (nem fogyókúrás, de nem is ezért szeretjük). Finomlisztet használunk a készítéséhez, mivel az alacsony sikértartalom elősegíti az omlós állag elérését anélkül, hogy a tészta morzsálódna vagy szétesne. A lazítást a sütőpor végzi benne, hiszen az élesztő ilyen folyadékszegény körülmények között nem lenne erre képes. Fontos, hogy a gyúrást gyorsan végezzük, mert ha a zsiradék megolvad benne, a tészta minősége romlik.

Töltelék nélkül is jó majszolgatni, de a töltelék sincs kárára, legyen az kissé savanykás lekvár, nutella vagy bármilyen krém.

Hozzávalók

a tésztához:
  • 50 dkg finomliszt
  • 25 dkg vaj, margarin (vagy zsír)
  • 20 dkg porcukor
  • 2 tojássárgája
  • 1 citrom héja
  • 1 kiskanál vaníliakivonat (vagy 1 zacskó vaníliáscukor)
  • 1 evőkanál tejföl
a töltelékhez:
  • tetszés szerinti lekvár
  • nutella
a tetejére:
  • 1 tojásfehérje
  • darabosra vágott dió vagy mandula, pisztácia
  • esetleg olvasztott étcsokoládé
A tésztát legegyszerűbb robotgéppel elkészíteni, de kézzel is gyorsan összegyúrhatjuk a hozzávalókat. A cipóvá formált tésztát tegyük egy éjszakára a hűtőszekrénybe, majd másnap nyújtsuk egészen vékonyra és tetszés szerinti formákkal szúrjuk ki a tésztát. Néhány tetejét megkenjük tojásfehérjével és megszórjuk valamilyen olajos maggal. Sütőlapra sorakoztatva őket és előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 10perc alatt megsütjük. Kihűlésük után tölthetjük és olvasztott csokival is díszíthetjük.