Hosszú évekig messzi tájakról ábrándoztam. Mára már elfogadtam Simone Weil gondolatát: "Meg kell tanulnunk vágyakozni az után, ami a miénk."A Börzsöny lábánál bújik meg kis palóc falum.Itt van az én Provence-om. Palócprovence...

2010. 06. 28.

Rántott krumpli

Bár a rántott krumpli mindig finom, azért újkrumpliból az igazi. Gyorsabban is elkészül, hiszen az újkrumplit nem kell előfőzni.


Hozzávalók

  • nagyobb méretű újkrumplik
  • liszt
  • tojás
  • zsemlemorzsa
  • a sütéshez olaj
A panírozása és a sütése a szokásos módon történik. Hagyományosan nagyobb, felszeletelt krumpliból készül, de akár a kisebb, egészben hagyott parázskrumpliból is kipróbálhatjuk.

Eredetileg köret, de valamilyen friss salátával és mártogatóval főételnek is tökéletes. Kisebb adagban előételként is adhatjuk.

2010. 06. 21.

Burgonyás tortilla

A spanyol tortilla - ami egy tojáslepény - csak nevében azonos a mexikóiak kukoricából készült lepénykenyerével.


Hozzávalók
  •  50 dkg krumpli
  • 3 evőkanál olaj (lehetőleg olíva)
  • 1 fej hagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1 kis csokor petrezselyemzöld
  • 4 tojás
  • bors
A meghámozott és felkarikázott krumplit hideg sós vízbe tesszük, nagy lángon felforraljuk és 5 percig főzzük. Leszűrjük és hűlni hagyjuk.


Felszeleteljük a hagymát és a fokhagymát, apróra vágjuk a petrezselyemzöldet.


Egy nagyobb serpenyőben az olajon megpároljuk a hagymákat, majd hozzáadjuk a petrezselymet és a krumplit. Együtt sütjük néhány percig, közben sózzuk, borsozzuk.



A felvert tojást ráöntjük a krumplira, fedővel lefedjük és 10-15 percig sütjük közepes lángon, amíg a tojás megszilárdul.


Más zöldségekkel, kolbásszal, sajttal is készíthető. Sütőben sült változata is van.



2010. 06. 19.

Szokoly Alajos

Ma 139 éve született Szokoly Alajos, Palócföld világhíres szülötte, kinek neve talán sokaknak ismeretlenül cseng. Ki is volt hát ez a polihisztor, aki Magyarországnak az első olimpiai érmet szerezte?


Kisgaramban született Szokoly József főmérnök és Holub Emília első gyermekeként. 3 éves korától keresztapja - Schőn Alajos (1848-as honvédfőhadnagy) - ipolysági házában, majd 1887-től Bernecén épített kastélyában nevelkedett és az itteni réteken készült a versenyekre, közben orvosnak tanult Budapesten. Sportfelkészülése a körülmények ellenére oly sikeres volt, hogy az első újkori olimpián, 1896-ban Athénban, őt szólították elsőként egyes rajtszámmal a rajthoz és a  100 méteres síkfutásban bronzérmet szerzett, hármasugrásban pedig 4. helyezést ért el (a 110 méteres gátfutásban -  bár esélyes volt a győzelemre - érthetetlen módon nem engedték a döntőben a rajthoz) 



Az ő kezdeményezésére alakult meg 1897-ben a Magyar Atlétikai Szövetség, valamint 1920-ban a Magyar Olimpiai Társaság. 



Ő alapította az Ipolysági Sport Klubot is, ahol galamblövész- és lóversenyeket, valamint országos tenisz-bajnokságokat szervezett. Az Ipolysági Állatvédő Egyesület és a Vöröskereszt Hont megyei fiókjának igazgatójaként is tevékenykedett. Országos kanászhangversenyt szervezett, ahol Bartók Béla vette fonográfra a legszebb dudanótákat.



Az ipolysági kórháznál töltött gyakorlóévei alatt ismerkedett meg Berchtold Saroltával, a nagyoroszi gróf lányával, akit tífusz ellen kezelt. A hosszú betegápolásnak szerelem lett a vége, titokban jegyezték el egymást, mivel a leendő após ellenezte a rangon aluli házasságot. A fáma szerint az apa megbízta Sisa Pistát, az utolsó börzsönyi betyárt, hogy egy aranyóráért cserébe tegye el láb alól Szokolyt - vadászbalesetnek álcázva a dolgot. Az öreg betyár azonban nem hajlott a dologra, így a fiatalok egybekeltek.

Hont vármegye főispánja 1907-ben kinevezte őt a vármegye levéltárosává. 



A világháború kitörésekor az ipolysági hadikórház vezetésére kapott megbízatást. Itt is, ahogy Bernecén is, sokszor  saját anyagi forrásait használta a sebesültek, betegek ellátása során (ez sem mélyítette el kapcsolatát apósával).  1922-ben nyugalomba vonult, bernecei birtokát (mintakertészetét, méhészetét és gyümölcsösét) messze földön ismerték. Termékeivel számtalan kiállításon nyert oklevelet. Műtörténeti tanulmányokba fogott, numizmatikával kezdett foglalkozni és kiváló csipkeszakértő vált belőle.

1931. szeptember 9-én hunyt el és a bernecebaráti temetőben helyezték örök nyugalomba.


Csáky Károly: Jeles elődeink
Danis Ferenc: Szokoly Lajos emlékezete
Végh József: Szokolyi Alajos
Fotók: innen

2010. 06. 14.

Újkrumplisaláta

Minden évben alig várom az újkrumpliszezont, hiszen ilyenkor készülhet egyik kedvencem, az újkrumplisaláta.


Hozzávalók
  • 60 dkg újkrumpli
  • 4 evőkanál olívaolaj
  • bors
  • 2 gerezd reszelt fokhagyma
  • 1 csokor felaprított petrezselyemzöld
  • 3 felkockázott paradicsom
  • 3-4 feldarabolt zöldhagyma
  • 5 dkg olajbogyó kimagozva
  • 1 evőkanál kapribogyó (lehetőleg sóban tartósított) - elmaradhat

Az alaposan megsúrolt (vagy lekapargatott  - ha valaki nem szereti a héját) újkrumplit feldaraboljuk, amennyiben szükséges. Az olajon néhány percig kevergetve pirítjuk, sózzuk, lefedve takaréklángon a saját gőzében pároljuk (vizet NEM adunk hozzá!) 10-15 percig. A fedőt levéve hozzáadjuk a reszelt fokhagymát és a felaprított petrezselyemzöldet, 1-2 percig pirítjuk, majd elzárjuk alatta a lángot.


Belekverjük a hagymát és a paradicsomot, megszórjuk az olajbogyókkal és a kapribogyókkal.


Kiegészíthetjük szardellafilével is. Nem csak salátaként, de köretként is megállja a helyét.