Hosszú évekig messzi tájakról ábrándoztam. Mára már elfogadtam Simone Weil gondolatát: "Meg kell tanulnunk vágyakozni az után, ami a miénk."A Börzsöny lábánál bújik meg kis palóc falum.Itt van az én Provence-om. Palócprovence...

2009. 12. 23.

Boldog Karácsonyt!


Minden kedves Olvasómnak és Bloggertársamnak boldog, békés Karácsonyt kívánok!

2009. 12. 19.

Palóc étlap

Mandy hívott játékba...

A játék szabálya: "Álmodd meg a saját étlapodat, a Te általad már elkészített/közzétett ételekből. A felsorolásba az ételeket linkkel szúrd be, hogy a hozzád betérő Látogatók meg is tudják nézni, mit is ennének. Készíts egy virtuális étlapot, 8-20 féle étellel, amit bátran és jó szívvel ajánlanál. Ha ezzel megvagy, küld tovább maximum 3 Barátodnak/Kollégádnak/Bloggertársadnak, így lesz ideje a játéknak szépen végig menni a gasztroblogokon. "

Talán mondanom sem kell, palóc ételeket választottam. Nem kategorizáltam őket, hanem képzeljétek azt, hogy - akár egy francia bisztróban - egy táblára krétával van felírva az aznapi kínálat.

Zöldbableves palócosan
Palócpecsenye
Didelle
Poharas
Krumplis derelye
Tócsni
Ganca
Hagymás tejfölös lepény
Kocsonya
Mákos főtt kukorica
Kőttes palacsinta
Vasutas szelet
És végül egy kakukktojás, a Palócleves. Hogy miért kakukktojás? Olvassátok el!

Akiknek az étlapjára kíváncsi lennék:

Citromfű
Gabah
Vesta

2009. 12. 18.

Ha egyszer valami beindul...

Van az úgy, hogy hiába igyekszik az ember, semmi nem sikerül, máskor pedig mintha az égiek egyengetnék az útját. Ez utóbbi a ritkább, most mégis ebben a kivételezett helyzetben vagyok.

Ági a minap felhívta a figyelmemet, hogy a Győr-Moson-Sopron megyei napilap leközölte egy receptemet. Bár nem ez az első, ami nyomtatásban megjelent, de minden alkalom örömmel tölt el.


Nemisbéka által meghirdetett Karácsonyi Receptversenyen megnyertem a főétel kategóriát a muffintepsiben sült csirkecsigákkal! Ezúton is köszönet a Zsűrinek!



A Zila Kávéház Kft megkeresett e-mailen keresztül, hogy nem akarok-e részt venni a Zila tortaformák tesztelésében. Természetesen nem volt ellenemre a dolog, így benyújtottam a pályázatomat - a Karácsonyi túrótortát. A kétfordulós válogatás során a közel 100 jelentkező közül engem is beválogattak a 14 fős tesztcsapatba (valamint Cukroskatát, Gabojszát, Nikit, Millie-t, Maxot, Renit).

Fotó: innen

Bejelentkezett a 150. rendszeres olvasóm. Liza, ezúton is üdvözöllek és köszönöm!

Kedves barátnőm, Hémangi megajándékozott most megjelent meseszép könyvével - A kerttől a konyháig című kötettel. A könyvről majd részletesen beszámolok!


Bár nem az én érdemem, de talán ennek örülök a legjobban, a lányom megkezdte első vizsgaidőszakát és sikeresen (ötös eredménnyel) túl van az első vizsgáján.

És végül, egyedül megküzdöttem egy fél mangalicával - de erről majd januárban.


2009. 12. 16.

Francia csirkemájpástétom

Franciaországban se szeri-se száma a különböző pástétomoknak. Ez a májpástétom Joanne Harris receptjén alapszik, egy kicsit átalakítva a saját ízlésem szerint.



Hozzávalók
  • 60 dkg csirkemáj (szív nélküli)
  • 15+5 dkg vaj
  • 0,5-1 dl tejszín
  • 2 gerezd reszelt fokhagyma
  • bors
  • kakukkfű
  • csilipehely
  • 1 narancs reszelt héja
  • 0,5 dl konyak
A megtisztított, nagyobb darabokra vágott csirkemájat néhány perc alatt megsütöm 15 dkg vajban. A sütés vége felé hozzáadom a fokhagymát és a kakukkfüvet is. Kicsit hűlni hagyom, majd botmixerrel pürésítem, közben fűszerezem. Hozzáadom a konyakot és annyi tejszínt, hogy viszonylag lágy masszát kapjak (a hűtőben visszadermed). Egy zárható üvegbe kanalazom, elegyengetem a tetejét és a maradék 5 dkg vajat megolvasztva ráöntöm, Megvárom, amíg teljesen kihűl, akkor lezárom és a hűtőben tartom. Néhány napig eláll.


2009. 12. 15.

Akció az Alexandránál: Ízek Itáliája

kép: innen

Amióta megjelent Giorgio Locatelli könyve az Ízek Itáliája, azóta fenem rá a fogam. Igencsak borsos ára - 12.990 Ft - azonban visszatartott eddig. Most az Alexandránál 6.999 Ft-ért vásárolható meg december 23-ig! Van remény, talán a Jézuska is tud róla, de ha mégsem, talán olvassa a blogomat...

"Az Ízek Itáliája több mint receptgyűjtemény.
Tankönyv a kedvtelésből szakácskodóknak, mert kézen fogva, az alapoktól kezdve magyarázza el az igazi olasz ételek trükkjeit.
Kézikönyv a séfeknek, mert enciklopédikus alapossággal tárgyalja az ételkészítés évszázados fortélyait, az alapanyagok kombinálásának titkát, az ízek, aromák vegyítésének tudományát. Ötleteket ad arra is, hogyan lehet egy hagyományos ételt újjáéleszteni úgy, hogy a legelőkelőbb éttermek étlapján is megállja a helyét.
Gasztronómiai útikönyv Itália rajongóinak, mert a tévéműsorokból is ismert sztárszakács bebarangolja országa varázslatos tájait, s közben csodás történeteket mesél a modenai balzsamecetről, a pármai sonkát szárító szél illatáról, a barlangokban érlelt gorgonzoláról, az ízek filozófiájáról." - olvashatjuk a könyv ajánlójában.

2009. 12. 14.

A tyúk ruhája

Régóta terveztem Bangó Margit töltött tyúkruhájának elkészítését és végre elérkezett az idő, sikerült vennem egy méretes tyúkot. A tyúknak azonban nem tetszett az ötlet vagy túlságosan szégyenlős volt, nem nagyon akart megválni a ruhájától. A makacsságom erősebbnek bizonyult és hosszas harcok árán lerángattam a gúnyáját, ami némi foltozás után alkalmassá vált a töltésre. Eredetileg tyúkhúslevesben kellene megfőzni a madarat, én inkább a tepsiben való sütést választottam és nem bántam meg.



Hozzávalók
  • 1 egész tyúk (ebből most csak a bőrét, máját és a mellét használjuk fel)
  • 3-4 szelet szikkadt kenyér
  • 3-4 tojás
  • bors
  • ízlés szerinti egyéb fűszer
  • petrezselyemzöld
Óvatosan lehúzom a tyúk bőrét (a szárnyait meghagyom), vigyázva, hogy lehetőleg sehol se szakadjon ki. Ha mégis megtörténne a baj, utólag pamutcérnával és egy nagy méretű tűvel összevarrom a bőrt, ahogy a nyílásokat is. Csak egy nyílást hagyok, ahol megtöltöm. A tyúk mellét kicsontozom és ledarálom, összekeverem a szintén ledarált szikkadt kenyérbéllel, a májjal és a tojásokkal. Fűszerezem és a kissé lágy masszát betöltöm a bőrbe.



Tepsibe téve, némi vizet öntve alá, lefedve 180 fokon előmelegített sütőben 1 órát sütöm, majd fedetlenül pirosra sütöm. Felszeletelése előtt egy kicsit állni hagyom. Hidegen talán még finomabb, mint melegen.

2009. 12. 12.

Luca macskái

1582 előtt az északi féltekén a téli napforduló ideje december 12. volt. A téli napforduló idején van az év legsötétebb napja, hiszen ekkor a legrövidebb a nappal hossza (ennek oka, hogy a Föld forgástengelye a legnagyobb szögben hajlik el a Nap sugaraitól). Így ekkor még december 13-ától, Santa Lucia napjától - azaz a Luca naptól - hosszabbodtak a nappalok. A Lucia név a latin lux, azaz fényesség szóból származik, ezzel is utalva a növekvő fényre. Santa Luciáról és a Luca napi palóc népszokásokról már írtam tavaly, akit érdekel, elolvashatja itt és itt.

Ma már a Gergely-féle naptárreform miatt a téli napforduló december 21-re esik, azonban az ősi hagyományok nem csak nálunk maradtak fenn. A hagyományos svéd Luca napi sáfrányos kalácsnál, a Lussekatternál a sütemény alakja utalás Lucifer szarvára és az alvó macska formájára, mivel úgy tartották, hogy az ördög macska képében riogatja a gyerekeket. A sáfrány adta erős sárga szín pedig az ördög távol tartására hivatott.




Az eredeti recept itt olvasható, azonban én felére lecsökkentettem a mennyiséget.

Hozzávalók 24 darabhoz
  • 55 dkg liszt
  • 3 g szárított élesztő
  • csipetnyi só
  • 4 evőkanál cukor
  • 0,2 g sáfrány
  • 2,5 dl tej
  • 7,5 dkg vaj
  • 12,5 dkg natúr krémtúró vagy túró
  • a tetejére 1 tojás
  • a díszítéshez mazsola

A sáfrányt egy kevés cukorral kellene mozsárban porrá törni, én inkább néhány kanál forró tejben oldottam ki a színét. A maradék tejet a vajjal megmelegítettem és az összes hozzávalóval kelt tésztát készítettem, jól kidagasztottam és megkelesztettem. A megkelt tésztát átgyúrtam, 24 részre osztottam, mindegyik részt arasznyi kígyóvá sodorgattam és fordított S betűt formáltam belőlük.




A sütőlapon kelni hagytam a macskákat, addig a sütőt előmelegítettem 200 fokra. A felvert tojással megkentem a sütik tetejét és mazsolával díszítettem. 8-10 perc alatt sülnek meg.






2009. 12. 10.

Színes karácsony - Gyümölcssaláta csokival bolondított déligyümölcsökből

Karácsony táján mindenki lelkesen fogyasztja a déligyümölcsöket, még a "csak hazai idényterméket" mozgalom zászlóvivői is elcsábulnak néha. Egy csokiöntettel megbolondított gyümölcssaláta a karácsonyi asztalon is megállja a helyét, különösen, hogy ilyenkor már gyakran el vagyunk telve az édességekkel.


Színek szerint:
  • fehér - banán
  • narancssárga - narancs
  • zöld - kiwi
  • vörös - gránátalmamag
  • barna - csokoládé
Természetesen más összetételben is készülhet, szépen mutat benne a csillaggyümölcs, de kerülhet bele kókusz, ananász, stb. Az öntethez 70 %-os étcsokit olvasszunk meg vízgőz felett és ezzel locsoljuk meg a tányérra helyezett gyümölcsöket.


2009. 12. 09.

Színes karácsony - Zöldséges rizs

Vannak olyan ételek, amelyekhez kimondottan jól illik a rizsköret, de karácsonykor érdemes azért feldobni valamivel. Ilyen egyszerű ötlet a sárgarépa formázása csillagalakú kiszúróval.



Érdemes egy kicsit ducibb répát és a legkisebb kiszúrót használni hozzá. A meghámozott és felkarikázott nyers sárgarépából könnyedén alakítható ki a csillag, amit sok mindenhez felhasználhatunk: levesbetét, önálló köret vagy mint ennek a rizsnek egyik alkotóeleme.



Hozzávalók
  • 2 bögre rizs
  • 4 bögre húsleves vagy zöldségleves
  • 2 sárgarépa
  • 1 bögre zöldborsó (fagyasztott)
  • 1 bögre kukorica (fagyasztott vagy konzerv)
  • 2 evőkanál olaj
Az olajon megfuttatom a rizst és a csillagalakúra formázott sárgarépát, majd felöntöm a száraz rizshez képest kétszeres mennyiségű húslevessel (vegetáriánusok használhatnak zöldséglevest is) és fedő alatt párolom. 5 perc után hozzáadom a zöldborsót és a kukoricát (ha fagyasztott, a konzervkukoricát csak a párolás vége előtt 1-2 perccel). 10 percig párolom még, majd a lángot elzárva fedő alatt hagyom állni még 5 percet. Ezidő alatt a még maradék folyadékot magába szívja és teljesen megpuhul a rizs. Villával fellazítom az esetlegesen összetapadt szemeket.

2009. 12. 08.

Elment...

... már az Örök Mezőkön ugrál.



2009. 12. 06.

Karácsonyi receptverseny - Gesztenyés kelbimbó

Az angolszász országokban a kelbimbó elmaradhatatlan a karácsonyi asztalról. Kis hazánkban nem örvend túlzottan nagy népszerűségnek, pedig ha nincs túlfőzve és kap egy kis plusz ízesítést igazán remek köret válhat belőle.


Hozzávalók
  • 60 dkg kelbimbó
  • 20 dkg főtt gesztenye (fagyasztott vagy cukormentes konzerv)
  • 15 dkg baconszalonna
  • 2 evőkanál olaj
  • bors
A kelbimbót megtisztítom és sós vízben félig megfőzöm. A felkockázott szalonnát az olajon kiolvasztom, beleforgatom a leszűrt kelbimbót és a fagyasztott gesztenyét. Fűszerezem és készre párolom.


A citrusos szűzcsíkok mellé tálalom, tökéletes párost alkotnak.

Elkészítési idő: 20 perc

Karácsonyi receptverseny - Főétel 2. Citrusos szűzcsíkok

A szűzpecsenye egyik nagy előnye, hogy ugyanolyan gyorsan elkészül, mint pl. a csirkemell, mégis karakteresebb az íze. Remekül illik hozzá a narancs és a clementine.


Hozzávalók
  • 2 szűzpecsenye
  • 2 narancs
  • 2 clementin vagy helyette 4 mandarin
  • 2 sárgarépa
  • 2 zöldhagyma
  • 3-4 evőkanál olaj
  • bors
  • gyömbér
  • piri-piri fűszerkeverék vagy chilipehely
A kevergetve sütés nagyon gyors módszer, inkább csak az alapanyagok feldarabolása időigényes, de ez sem több 10-15 percnél. Felcsíkozom a szűzpecsenyét, a késsel meghámozott (így nem kerül bele a keserű fehér rész) citrusféléket felkockázom, a meghámozott répát kis hasábokra vágom, felaprítom a zöldhagymát (a zöld részével együtt).

A forró olajon kevergetve átpirítom a húst, rádobom a zöldhagymát és a répát. Fűszerezem, beleteszem a gyümölcsöket és kevergetve készre sütöm. Az egész nem több néhány percnél.


Elkészítési idő 20 perc.
Gesztenyés kelbimbóval tálalom.

2009. 12. 05.

Karácsonyi receptverseny - Morzsával töltött paradicsom

Az olasz konyha előszeretettel használja a fűszerezett morzsát tésztára, tölteléknek, egytálételekhez, stb. Az eredetileg spórolásból született megoldás igazán ízletes végeredményt ad. Ennek a paradicsomnak is ilyen morzsa a tölteléke - némi sajttal kiegészítve.


Hozzávalók
  • 8-12 db kisebb paradicsom
  • szikkadt kenyérszeletek
  • olívaolaj
  • bors
  • reszelt fokhagyma
  • finomra vágott petrezselyem
  • reszelt sajt

Először elkészítem a morzsát. A szikkadt kenyér belét robotgéppel ledarálom és az olívaolajon elősütöm. Vigyázok, hogy ne süssem túl, hiszen még a sütőben is sütni fogom. A sütés legvégén belekeverem a fokhagymát és a petrezselymet és elzárom alatta a lángot. Sózom, borsozom és ha kihűlt, beleteszem a reszelt sajtot is.



A paradicsomoknak levágom a kalapját (a felső negyedét), kikaparom a magját (ezeket más ételhez használom fel).



A paradicsomokat megtöltöm a morzsás keverékkel és előmelegített sütőben 200 fokon aranyszínűre sütöm.


Elkészítési idő: 35 perc

Nem csak köret lehet, de akár előétel is.

Karácsonyi receptverseny - Főétel 1. Muffintepsiben sült csirkecsiga

A muffintepsihez való vonzódásomról már többször írtam. Előszeretettel használom nem csak muffinokhoz és nem csak süteményekhez. Ehhez a csirkemellből készült sajttal töltött csigához is optimális. Egyrészt nem kell megtűzni a tekercseket, hiszen a mélyedések nem engedik, hogy szétnyíljanak, másrészt az adagolással sem kell bíbelődni.


Hozzávalók
  • 3 csirkemellfilé (egész)
  • 10 dkg puha vaj
  • 15 dkg reszelt sajt
  • 20 dkg szeletelt bacon
  • 2 gerezd reszelt fokhagyma

  • bors
Célszerű eleve csirkemellfiléket vásárolni, ez meggyorsítja a munkánkat. (Persze vehetünk bőrös, csontos csirkemelleket is, azonban kifilézésük megnöveli az elkészítés idejét- igaz, csak néhány perccel.) A filéket kettévágom, így összesen 12 vékonyabb szeletet kapok. Sózom, borsozom őket és megkenem a vaj- sajt- fokhagyma keverékével. A keskenyebbik végüktől csigává tekerem, majd baconbe göngyölöm valamennyit.


A muffintepsi mélyedésibe sorakoztatom őket


és 200 fokon pirosra sütöm a csigákat. Töltött paradicsommal és párolt brokkolival körítve tálalom.


Elkészítési idő: 45 perc

2009. 12. 04.

Karácsonyi receptverseny - Előétel: Füstölt lazac narancságyon

Azért, hogy a hal is képviseltetve legyen a karácsonyi menüben, meg azért is, mert szeretem, az előétel füstölt lazac. Bár nem kifejezetten karácsonyi étel, de ára miatt mindenképpen ünnepi fogás a füstölt lazac. Ebben az előételben a karácsonyi ízeket és illatokat a narancs hivatott biztosítani.


Hozzávalók
  • 1 kisebb zacskó (180 g) konyhakész salátakeverék
  • 20 dkg szeletelt füstölt lazac
  • 5 db kisebb (15 dkg-os) narancs
  • 3 evőkanál olívaolaj
  • borskeverék
  • tálaláshoz tetszés szerinti kenyér vagy péksütemény
Egy kis csavaros tetős üvegben elkészítem az öntet: az egyik narancs kifacsart levét az olívaolajjal, őrölt borssal, sóval összerázom az üvegben. A sózásnál vegyük figyelembe a lazac sótartalmát is! A salátakeveréket elosztom 4 tányéron. 4 narancsot szó szerint meghámozok. Úgy vágom le körben spirál alakban a héjukat, hogy a fehér hártya se maradjon rajtuk. Felszeletelve a salátára fektetem őket, majd a lazacszeleteket is.


Az öntetet még egyszer összerázom, majd elosztom a tányérokon (vagy csak közvetlenül a tálalás előtt teszem az ételre). Ízlés szerinti kenyérrel, péksüteménnyel vagy anélkül tálalom.


Elkészítési idő: a hámozás gyorsaságától függően 15-20 perc

Borbála nap a palócoknál

A fáma szerint Borbála Kis-Ázsiában, Nikodémiában élt a gazdag, görög származású és pogány Dioscuros lányaként. Apja egy magas toronyba záratta, hogy távol tartsa a keresztény eszmeáramlatoktól, azonban nem járt sikerrel - Borbála keresztény hitre tért, ezért saját kezűleg fejezte le kardjával. A történetből az igazságszolgáltatás sem maradt el, Dioscurosszal rögtön villámcsapás végzett.

Szent Borbála tisztelete már a korai középkorban elterjedt. A sokoldalú védőszentekhez tartozott: zivatar, villámcsapás, tűzvész, hirtelen halál ellen védett, de a harangöntők, tüzérek, bányászok védőszentje is volt. Toronnyal, könyvvel vagy pálmaággal szokás ábrázolni.



Németalföldi közvetítéssel terjedt el a bányászok körében Magyarországon a Borbála-kultusz, először Selmecbányán jelent meg. Selmecbányán a bányászok Szent Borbálához fohászkodtak minden esetben, mielőtt a föld mélyébe szálltak volna:

"Óh, Szent Borbála, hozzád fordulunk mindazok,
akik a föld mélyébe leereszkedünk.
Oltalmazz meg minket minden szerencsétlenségtől és bajtól,
könyörögj érettünk és légy erős pártfogónk mindörökké.
Ámen."

Borbála napjához számos népszokás is kötődik. Ezek egyike a Borbála-ág - a vízbe tett cseresznyefa ága karácsonyra kivirágzik: "nemcsak Jessze kivirágzott vesszejére emlékeztet, hanem Borbálán keresztül arra is, hogy a mi szívünkben is kivirágzik a szeretet, ha Krisztus benne él".
A Középső-Ipoly mentén a Borbála-ág kivirágzása azt is jelentette, hogy az eladósorban levő lány gyors férjhezmenetelre számíthat.
A kizöldelő ág ősi szimbólum, az élet jelképe, a virágzó ág pedig az újjászületést jelképezi.

A Borbála-nap hiedelmei és szokásai hasonlóak a Luca-napéhoz, ugyanúgy dologtiltó nap volt. Nem volt szabad varrni, mert attól tartottak egész évben gyűlni fog az ujjuk vagy pedig bevarrják a tyúkok fenekét. Nem lehetett söpörni sem, mert elsöpörték volna a szerencsét. Semmit nem adtak ki a házból, szintén az eljövendő szerencse védelmében. Úgy tartották, hogy a női látogató nem hoz szerencsét a házhoz.



Forrás:
Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium I.
Csáky Károly: Katalin-naptól Gergely-napig
Diós István: A szentek élete
Magyar Néprajz VII. Folklór- Népszokások

Karácsonyi receptverseny - Desszert: Karácsonyi pohárkrém

Ez a pohárkrém tulajdonképpen a Nagy Családi Kedvenc egyik változata némi habcsók kiegészítéssel.




A csokis habcsókot készen is megvehetjük, de ha akad a sütis dobozban házi változat, az még jobb. De használhatunk amarettit vagy más ropogós aprósüteményt is helyette. A tetejére gránátalmamagokat terveztem, de ember tervez ... a kereskedők pedig módosítják az elképzelést. Így maradt a hűtőben lapuló fagyasztott ribizli és talán még jobb is lett a végeredmény. A ribizlit nem kell felolvasztani, 1-2 perc alatt kienged a krém tetején és kellemesen hűvös marad.


Hozzávalók
  • 5 dl legalább 20%-os sűrű tejföl (soványabb nem jó!)
  • porcukor ízlés szerint
  • 1 löttyintésnyi rum
  • 2 hámozott, felkockázott narancs
  • fahéj
  • csokis habcsók (helyette amaretti, vagy egyéb keksz)
  • a tetejére fagyasztott ribizli (vagy gránátalmamagok)
A tejfölt kikeverem a cukorral, ízesítem a fahéjjal és a rummal. Belekeverem a narancskockákat és készen van. Lehetőség szerint közvetlenül a tálalás előtt adagolom a habcsókra és díszítem a fagyasztott gyümölccsel (esetleg gránátalmamagokkal), de természetesen mindez egyszerre is elvégezhető.

Elkészítési idő: 15 perc vagy 10 perc + 5 perc a tálalás.

Karácsonyi receptverseny - A menü

A karácsonyi receptverseny felhívását olvasva az volt az érzésem, hogy Nemisbéka gondolatolvasó vagy legalábbis titokban ismer engem. Ugyanis - bár azt vallom, az ünnep fontos része az étkezés - a karácsonyi sütés-főzésnél nálam vagy az olyan ételek jöhetnek szóba, amiket előre el lehet készíteni, vagy a sprint-menük. Ez utóbbiakra vár most recepteket Nemisbéka.

Az én menüajánlatom a következő:

Füstölt lazac narancságyon


Muffintepsiben sült csirkecsigák - morzsával töltött paradicsommal és párolt brokkolival


Citrusos szűzcsíkok - gesztenyés kelbimbóval


Karácsonyi pohárkrém



Az időkorlátokat figyelembe véve - jó szervezéssel és párhuzamos munkavégzéssel - mindkét főétel elkészíthető, de akár csak az egyiket is választhatjuk, nem maradunk éhesek.
Célszerű a desszert készítésével kezdeni, nem árt neki, ha áll egy kicsit a hűtőben. Majd következhet az előétel, ez szintén várakozhat.

2009. 12. 03.

Borbála-ág

Holnap Borbála napja lesz én azonban e dologtiltó napot előbbre hoztam. Így ma recept nincs, csak némi olvasnivaló.

Holnap ne felejtsetek el cseresznyefaágat szedni és vízbe tenni. Karácsonyra virágot bont. A zöldellő ág ősi szimbólum, az élet jelképe, a virágzó ág pedig az újjászületést jelképezi.

Fotó: innen


A Borbála-ág egyéb jelentéseiről itt olvashattok.

2009. 12. 02.

Frankfurti leves

Frankfurtból indult világhódító útjára a báránybélbe töltött, előzőleg megfőzött és pépesített húsrudacska, amit füsttel tartósítottak - a virsli. Már a XIII. századtól készítették, de igazán ismertté a svájci származású Johann Georg Lahner tette az 1800-as évek elején, aki a bécsi virslit megalkotta. Lahner Frankfurtban tanulta ki a mesterség fortélyait és utána Bécsben (ahol nem érvényesültek a szigorú frankfurti céhes szabályok) kísérletezte ki a saját változatát: marha- és disznóhúst kevert össze és bécsi frankfurtinak nevezte el.

A virsli a frankfurti leves lényeges összetevője és ha nem is bécsi virslit használunk készítéséhez, mindenképpen jó minőségű virslit vegyünk hozzá.


Hozzávalók
  • 1 kisebb fej kelkáposzta
  • néhány szem burgonya
  • 1/2 fej hagyma
  • 2 gerezd reszelt fokhagyma
  • 2+2+2 evőkanál zsír vagy olaj
  • 2 evőkanál liszt
  • 1 kiskanál pirospaprika
  • 1,5 l csontlé vagy húsleves
  • bors
  • majoránna
  • 3 virsli
  • tálaláshoz tejföl és kenyér
A kelkáposztát metéltre vágom és forrásban lévő sós vízbe dobom 1-2 percre majd leszűröm. (A zsenge, új kelkáposztát nem kell leforrázni.)


2 evőkanál olajon megpirítom a finomra vágott hagymát és fokhagymát. Beleteszem a leszűrt kelkáposztát és a meghámozott, felkockázott krumplit, felöntöm a levessel, fűszerezem és puhára főzöm. A másik 2 evőkanál olajon a liszttel, pirospaprikával világosbarna rántást készítek és ezzel sűrítem a levest. Amíg kiforr a rántás a felkarikázott virslit a maradék olajon megsütöm és a levesbe teszem. Tejföllel és kenyérrel tálalom a levest, ami egytálételként is megállja a helyét.

2009. 12. 01.

1 éves a Palócprovence

Hihetetlennek tűnik, de igaz. Eltelt az első év. Ma már csak nevetek rajta, de bizony bő egy évvel ezelőtt azt sem tudtam eszik-e vagy isszák a gasztroblogokat. Valahogy úgy alakult, hogy nem találkoztam velük (ebből is látszik, nem vagyok egy nagy számítógépes mágus). Teljesen véletlenül leltem egyre és egyből megtetszett a dolog, tökéletes virtuális receptgyűjtemény lehetőségét láttam benne. Így nem sokat haboztam, napra pontosan 1 évvel ezelőtt elindítottam a Palócprovence-ot.




A célom semmi más nem volt vele, csak a lányomnak akartam egybegyűjteni a családi recepteket. Soha nem tanultam írni (na jó, azért a betűket ismerem, szóval nem így értem), fényképezni sem tudok rendesen, a sütés-főzést is csak autodidakta módon sajátítottam el. Ezért is lepett meg annyira, hogy bárkit is érdekelhet a blogom a családomon kívül. A számlálóm szerinti több mint 200.000-es kattintás azt mutatja, hogy mégis. Mai napig elvarázsol, hogy a világ 86 országában olvasnak.

Köszönöm szépen minden olvasómnak - azoknak is, akik megjegyzéseket is fűztek irományaimhoz és azoknak is, akik láthatalanul a háttérből olvastak - az elmúlt egy év megtisztelő figyelmét!