Hosszú évekig messzi tájakról ábrándoztam. Mára már elfogadtam Simone Weil gondolatát: "Meg kell tanulnunk vágyakozni az után, ami a miénk."A Börzsöny lábánál bújik meg kis palóc falum.Itt van az én Provence-om. Palócprovence...

2011. 11. 30.

Linzerdíszek

Ha ehető karácsonyfadíszeket akarunk készíteni, akkor a szaloncukor és a mézeskalács mellett a linzer az adu ász. Készülhet a zebralinzer vagy a hagyományos linzer tésztájából, de bármilyen omlós tésztából is. Ajándékba is adható, és persze a süteményes tálra is kerülhet belőle. Néhány ötlet a díszítéshez:




Adventi naptár az utolsó pillanatban

Még az utolsó pillanatban sem késő elkészíteni ezt az adventi naptárt, ami ingyenesen letölthető a marie claire maison oldaláról. Ötlet: Inspirációk.


2011. 11. 29.

Almás táskák

Alma, dió, méz - az adventi időszak jellemző alapanyagai most egy gyorsan elkészíthető süteménybe sűrítve.



Hozzávalók

  • 1 kis csomag réteslap
  • 2 meghámozott, felkockázott alma
  • 1 maroknyi durvára vágott dió
  • 1-2 evőkanál méz
  • a sütéshez olaj
Keverjük össze az almát, a diót és a mézet. A réteslapokat hosszában hajtsuk ketté, a rövidebb oldal közepére tegyünk egy kanálnyi tölteléket. Hajtsuk rá a töltelékre felülről a réteslapot, majd mindkét oldaláról is, végül tekerjük fel. (Háromszögekre is hajtogathatjuk)


Forró olajban süssük aranyszínűre (nagyon gyorsan megsül!), alaposan csepegtessük le és porcukorral még melegen tálaljuk.



Tipp: sütőben is süthető. Ekkor azonban a réteslapokat és a batyukat is kenjük meg olajjal a sütés előtt.

Manócsizmák

Az én gyerekkoromban még a kitisztított csizmámba hozta a Mikulás az ajándékot, manapság pedig ilyen manócsizmákba. Lehet bonyolultabb forma,


Leírás: itt

vagy egyszerűbb,


vagy akár kötött,


mindenképpen csak egyszer kell elkészíteni és évekig jó szolgálatot tesz.

2011. 11. 28.

Finn mézeskalács

Tagadhatatlanul ez a mézeskalács a legnépszerűbb karácsonyi mézes nálunk már hosszú-hosszú évek óta.


Azonnal fogyasztható, bár azért nem árt megvárni, amíg kihűl (Ili barátnőm néhány évvel ezelőtt nem vette figyelembe ezt a fontos szempontot, csak ette-ette forrón a kisült mézeseket - el is rontotta vele a gyomrát rendesen, azóta a mézeskalács szótól is rosszul van).

A részletes recept itt olvasható. Karácsonyfadísznek is remek és persze ajándékba is adható. 
Fémdobozban hetekig friss marad, de ha mégis ráunnánk, készülhet belőle mézeskalácspuding

Világító hópelyhes koszorú


Egy koszorúalap, világítófüzér, tortapapír, na meg némi pepecselés... és készen is van a világító hópelyhes koszorú.



Részletes leírás a marthastewart.com oldalán

2011. 11. 27.

Macaroon hűhó nélkül


Pierre Herme legendás macaroonjait, azaz francia töltött mandulás habcsókjait még nem volt alkalmam megkóstolni, de a hazai cukrászdák kínálata nem nyűgözött le (konkrétan a kukában végezték). Így sokáig nem éreztem rá késztetést, hogy nekiálljak a sütésének, főleg, hogy a legtöbb recept túlmisztifikálja a dolgot. 
Latsiánál olvastam egy egyszerűbb verziót, amit el is akartam készíteni, de valahogy megfeledkeztem róla. Most azonban, hogy  a Nők Lapja Adventben is olvastam ugyanezt a változatot és volt két facér tojásfehérjém, nekifogtam.


A tölteléket megváltoztattam, de maga a módszer változatlan. Szóval, csak semmi hűhó!

Hozzávalók 20-25 darabhoz

a habcsókokhoz:
  • 2 tojásfehérje
  • 3 evőkanál finom szemű kristálycukor
  • 11 dkg porcukor
  • 5 dkg őrölt mandula
  • 4 teáskanál átszitált kakaópor 
a töltelékhez:
  • 1 dl tejszín
  • 10 dkg étcsokoládé (70 %-os)
  • 1 teáskanál narancsvirágvíz
  • csipetnyi fahéj

Legegyszerűbb készen vásárolt fehér mandulalisztet használni (a Lidle-é pont megfelelő), de saját magunk is ledarálhatjuk a pucér (blansírozott) mandulákat. Arra figyeljük, hogy száraz legyen a mandula amikor daráljuk, és kevés porcukrot is adjunk hozzá közben (nehogy kicsapódjon a zsiradék).

Egyetlen fázist nem lehet elbliccelni: a kakaóport át kell szitálni! Adjuk hozzá a porcukrot és a mandulalisztet is, és keverjük jól össze. A tojásfehérjéket verjük fel félig, adjuk hozzá a kristálycukrot és verjük tovább nem túl kemény habbá. (Ha nem kakaós változat készül, ekkor lehet színezni (por alakú) ételfestékkel. Értelemszerűen, amennyi kakaót elveszünk, annyi mandulaliszttel pótolni kell ebben az esetben.)

Egy keverőkanállal egyenletesen forgassuk bele a száraz hozzávalókat. A masszát töltsük egy habzsákba - én egy egyszerű nejlonzacskók használtam, aminek levágtam a sarkát.
Teflonos vagy sütőpapírral bélelt sütőlapra nyomjunk kis halmokat (olyan 20 forintosnyit), még terülni fog. Igyekezzünk egyforma méretűeket kialakítani, de ha nem sikerül sem tragédia, találnak maguknak párt, vagy ha nem, legalább "kénytelenek" leszünk a selejteset megenni.


Hagyjuk állni 15 percet, addig melegítsük elő a sütőt 160 fokra. 10-12 percig süssük a macaroonokat. Akkor jó, ha kialakul a "talpuk", de még picit ragacsosak. Kihűlésük után szedjük le a tepsiről/papírról.


A töltelékhez a tejszínben kevergetve felolvasztjuk a csokit, hozzáadjuk az ízesítőket, majd kihűtjük. Nyomózsákból/zacskóból (vagy egyszerűen egy kiskanállal, ahogy én is) az egyik macaroon talpára nyomunk a masszából, a másikat pedig szintén talpával rátesszük. Így kifelé mindkét oldalon a domború oldalak vannak.



A macaroon lelke a töltelék, tehát egyértelműen ez határozza meg az ízét (persze lehet a tésztáját is ízesíteni), a többi csak csicsa. Tehát bátran kísérletezzünk!

Kinti téli dekorációk

Ajtókoszorúk mellett/helyett egyéb dekorációs elemeket is használhatunk, hogy a kert vagy a lépcsőház is ünnepi díszbe öltözzön.




2011. 11. 26.

Advent 1. vasárnapjára: Tarte Tatin

Régi hagyomány a családunkban - bár nem vagyunk vallásosak - mi is gyertyát gyújtunk advent vasárnapjain. A késő délutáni gyertyagyújtás, beszélgetés mellett elmaradhatatlan valamilyen sütemény és némi itóka (nem feltétlenül alkoholos).

A Tarte Tatint nem kell előző nap elkészíteni (így jó esélye van, hogy gyertyagyújtásig nem "párolog el", de gyorsan összedobható.

A Tarte Tatin, a francia karamellizált almatorta "születési" idejét 1898-ra teszik, amikor is a franciaországi Lamotte-Beuvronban működő Hotel Tatin egyik tulajdonosa, Stéphani Tatin egy hagyományos almás pitét készült sütni. Aznap kissé szétszórt volt, így  túl sokáig hagyta sülni az almákat a vajban, amit már csak a kissé égett szagra vett észre. Sajnálta kidobni, ezért az almák tetejére tette a tésztát és úgy sütötte meg. A vendégek körében nagy sikert aratott ez a konyhai baki.



Hozzávalók

a tésztához:
  • 15 dkg liszt
  • 10 dkg vaj
  • 2,5 dkg cukor
  • 2 tojássárgája
az almához:
  • 5 alma
  • 4 dkg vaj
  • 10 dkg cukor
A tészta hozzávalóiból készítsünk omlós tésztát és tegyük legalább 30 percre a hűtőbe. Amíg hűl, addig a meghámozott, elnegyedelt almákat süssük egy (kb. 25 cm-es átmérőjű) tűzálló tálban  15 percig a vaj és cukor keverékén. Én egyszerűen egy vaslábasban készítem, de bármi megteszi, csak hőálló legyen.

Az edénynél kicsit nagyobbra nyújtott tésztát tegyük az almák tetejére, a túllógó részeket nyomjuk be a széleken. 180 fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt sül meg. Rögtön borítsuk egy határozott mozdulattal egy tálra (ha szükséges, előtte körben lazítsuk meg egy késsel). Melegen, de ne forrón tálaljuk!

Adventi kalendáriumok

Az adventi naptár várakozásunktól eltérően nem az advent első napjával kezdődik, hanem mindig december elsején -innen számolja az időt karácsonyig. Az első nyomtatott adventi naptárat Gerhard Lang adta ki 1903-ban Münchenben, ami nagy népszerűségre tett szert, annak ellenére, hogy eredete már sokkal régebbi időkre nyúlt vissza. Manapság a gyerekek körében inkább az apró ajándékokat, édességeket rejtő változat a népszerű.


forrás

forrás

forrás

forrás

forrás

forrás

forrás és leírás: itt


Leírás itt

2011. 11. 25.

Madárkalács

Szóval nem madárlátta kalács, hanem madaraknak való kalács. Bár a legtöbb madárnál a napraforgómag, esetleg a fél dió a favorit, néhányan szívesen fogyasztják a madárkalácsot is. Készen is megvásárolható, de nagyon egyszerű otthon is elkészíteni. A magvakat (napraforgómag, lenmag, köles, kendermag, lenmag, dióbél, stb.) zsiradék (marhafaggyú vagy sertészsír) tartja össze.


Amikor már nappal is mínuszok vannak, akkor megfelelő a sertészsír is, egyébként inkább marhafaggyút használjunk. A megolvasztott zsiradékba legalább kétszer annyi magkeverék kerüljön. A kissé lehűlt masszából formálhatunk egyszerűen egy gömböt is (természetesen ne feledjük ki belőle a felakasztáshoz való zsineget se) vagy süteménykiszúrók segítségével különféle formákat is kialakíthatunk.


Madárbarátoknak ajándék is lehet.

Madáretető

A hideg idő beálltával kis szárnyas barátainkra is gondoljunk, készítsünk nekik madáretetőket! Például ilyen egyszerű módon egy fél tökből


forrás

vagy egy  műanyag palackból (ebben nem áznak el a magok).


Azt azért tudnunk kell, hogy a madáretetők nem csak a madarak körében népszerűek...

amari: madáretető 05
forrás

forrás

forrás

2011. 11. 24.

Mézeskalács házikók


A karácsony és a mézeskalács kéz a kézben jár. Ahol gyerekek is vannak, ott a mézeskalács házikók készítése is elmaradhatatlan. A nekem már jól bevált házikókhoz való mézestészta receptje itt olvasható, Moháé pedig itt.






Letölthető útmutató és szabásminta: itt