Hosszú évekig messzi tájakról ábrándoztam. Mára már elfogadtam Simone Weil gondolatát: "Meg kell tanulnunk vágyakozni az után, ami a miénk."A Börzsöny lábánál bújik meg kis palóc falum.Itt van az én Provence-om. Palócprovence...

2013. 11. 30.

2013. 11. 29.

Székelykáposzta

Elkezdődött a tél és vele a káposztás ételek szezonja. Székelykáposzta nyitotta nálunk a sort, amit a szokásostól picit eltérően készítek.


A székelykáposztának neve ellenére semmi köze az erdélyi székelyekhez, névadója Székely József vármegyei főlevéltáros volt, aki 1846-ban egy kései órán tért be ebédelni a pesti Gránátos (ma Városháza) utcai egykori Komló-kert vendéglőbe. 


Mivel már csak sertéspörkölt és savanyúkáposzta-főzelék volt, kérésére együtt melegítették meg. Annyira ízlett neki, hogy baráti körében is népszerűvé tette a Székely módra készült káposztát, amit a fáma szerint Petőfi Sándor nevezett el székelykáposztának. (Magyar Elek: Az ínyesmester szakácskönyve, 1986. évi kiadás, 137. oldal)

Amikor megláttam a hentesnél ezeket a szinte ingyen adott (1 Pénz volt kilója) húsos csontokat vagy inkább csontos húsokat, rögtön tudtam, hogy székelykáposzta lesz belőlük az otthoni savanyú káposztával karöltve. Farokként árulták, de inkább gerinc melletti részek voltak (bár némelyiken tényleg rajta volt a farok is). A bőrös szalonnákat levágtam róluk, felkockázott abárolt szalonna lett belőle.


Hozzávalók
  • 1 evőkanál sertészsír
  • 2 fej vöröshagyma finomra vágva
  • 3 gerezd reszelt fokhagyma
  • 50 dkg sertéshús (eredetileg comb vagy lapocka) felkockázva
  • 1 evőkanál pirospaprika
  • 1 csípős paprika - elhagyható
  • bors
  • 50 dkg savanyú káposzta
  • 2 babérlevél
  • 1 bögre húsleves vagy víz
a tálaláshoz:
  • tejföl
  • szalonnataréjok - elhagyható
A szokásos módon pörköltet készítünk: a zsíron megpároljuk a vörös- és fokhagymát, majd a hússal együtt pirítjuk néhány percig. Megszórjuk a pirospaprikával, sózzuk, borsozzuk, végül felöntjük a levessel. Fedő alatt félpuhára főzzük. Ekkor belekeverjük a savanyú káposztát (ha nagyon savanyú öblítsük át hideg vízzel) és a csípős paprikát (ha használunk). Puhára főzzük.

Tradicionálisan külön készül a pörkölt és a párolt savanyú káposzta, én viszont a fent leírt módon egy edényben csinálom. Hagyományosan lisztes habarás sűrítené, de én úgy nem szeretem, inkább rövid lére főzöm.

A tetején a tejföl és szalonna is újabb keletű változat, az eredeti receptben nem szerepelt.


2013. 11. 28.

Ki ő?




Segítségül annyi, hogy fakorhadékkal táplálkozik, ebben a formájában akár 3-5 évig is él. Magyarországon védett, eszmei értéke 10.000 Ft.

És akkor a megfejtés

María gyorsan megfejtette a feladványt - szarvasbogár, hivatalosan nagy szarvasbogár (Lucanus cervus) lárvája. A nagy metamorfózis után így fog kinézni:


Vagy így, ha nőstény lesz belőle:


Nevét a hímek rágó szájszervéről kapta, ami a szarvasagancsra hasonlít, és a szarvasokhoz hasonlóan a nőstényekért vívott küzdelemhez használják. Európa legnagyobb bogárfaja, a hímek akár a 10 cm hosszúságot is elérhetik. Szépségüket csak 2-3 hónapig csodálhatjuk meg, mert ilyen rövid ideig élnek ebben a formájukban és szaporodás után elpusztulnak. Lárva formában viszont akár 5 évig is élhetnek, az alacsony tápértékű korhadt fából álló táplálékuk nem biztosít elég energiát a gyorsabb átalakulásukhoz.

Magyarországon védettek, eszmei értékük 10.000 Ft. Az egyes védett fajok eszmei értékét a 13/2001. (V.9.) KöM rendelet szabályozza, de a Természetvédelemhivatalos honlapján is megtekinthetjük.

A feladványban szereplő lárva és népes rokonsága a kiszáradt, öreg sárgabarackfánk kivágásakor került napvilágra. Az egész pereputtyot új telelőhelyre költöztettem, remélem túlélik a telet, és egy-két éven belül bogárként látom őket viszont.

2013. 11. 27.

Hálaadási menü az 1900-as évek elejéről

Ha egy kedvenc sorozatot kellene megneveznem, az biztosan a Váratlan utazás (Road to Avonlea) lenne. Az 1900-as évek elején a kanadai Prince Edward szigeten játszódó történetet eddig 140 országban követhették nyomon.


Innen származik az alábbi hálaadási menü. A híres észak-amerikai ünnep, a Háaadás (Thanksgiving), amelyen eredetileg Istennek adtak hálát a termésért az őszi betakarítások után, egészen 1621-ig vezethető vissza. Mára a legnagyobb családi ünnep, amire a családtagok több ezer mérföldről is hazamennek. Az Egyesült Államokban mindig november utolsó csütörtökén ünnepelnek, Kanadában viszont október második hétfőjén (az időjárási viszonyok miatt korábban van a betakarítás vége).


És akkor lássuk azt a bizonyos menüt!













A sorozatban szereplő recepteket akár könyv formájában is megvásárolhatjuk.


Képek és receptek: www.avonlea.sullivanmovies.com


2013. 11. 25.

A vörös konyha

Már sok száz receptet osztottam meg veletek, de arról még nem esett szó, hogy hol is készülnek ezek az ételek. Egy tökéletes világban a konyha idomulna hozzánk, de a valóságban legtöbbször nekünk kell kompromisszumokat kötni. Az én konyhám példa arra, hogy kis helyen, hatalmas munkapultok nélkül is lehet napi rendszerességgel főzni egy családra (ahogyan egyébként a világ nagyobb részén teszik). Három szóval leírható: kicsi, sötét és vörös. A 190 cm x 350 cm nem éppen optimális méret, főleg, hogy 3 ajtó és egy fatüzelésű kályha is elvesz a térből, ezért a nyitott tárolók dominálnak benne. Északi fekvése miatt még nyáron is sötét, így falszínnek adná magát a fehér, naná hogy én a vöröset választottam. 


Nem kevés tervezést és fúrás-faragást igényelt a működőképes konyha kialakítása (bár elég nagy gyakorlatom van benne), de a végeredmény remekül bevált a mindennapokban. A konyha lelke a 190 cm-es fal, itt kapott helyet az 5 égős gázfőzőlap wok égővel, pb gázra átalakítva és az elektromos, légkeveréses, öntisztító Datid sütő. 


A főzőlap alatt a gázpalack lakik, így a régi, csehszlovák öntöttvas edényeim egy fali polcra kerültek. A kihúzható fiókos rész a fűszerek helye.


Az egyik ajtót lezárva jutott hely a hűtőnek is.


Az ajtómélyedésbe is polc került. 


Konyhai mosogató helyett ikeás fürdőszobai porcelán, szögletes Höllviken mosdót és hozzá Freden mosdószekrényt választottam, kialakítása miatt sokkal kényelmesebb a használata a hagyományos mosogatóknál.


A hosszabbik falszakaszra bútor nem férne el, ezért keskeny polcokat szereltem fel ide Ekby Hall konzolokkal maradék ereszdeszkákból. Ezeken használatra készen elférnek a robotgépek, kenyértartó, stb., alatta pedig kosarakban a zöldségek. Fölé Utsaga tárolók kerültek.


A világítást kültéri lámpák adják, amit egy barkácsáruházban vásároltam. 


Összességében egy számomra megfelelő, jól használható konyha, ami ugyan nem a mai trendek szerinti, de ez nem is volt célom. Nem kell feltétlenül konyhatervezőt fogadnunk egy konyha kialakításához, és némi barkácsolási ismeretekkel mi magunk is összeszerelhetünk egy konyhát nem kevés pénzt spórolva ezzel.

2013. 11. 23.

Nigella ünnepi lakomái

Nem titok, hogy nagy rajongója vagyok Nigellának. Így az elsők között rendeltem meg még megjelenése előtt a magyar kiadású Nigella ünnepi lakomái (eredetileg Feast) című könyvét, a Szukits Kiadó gondozásában jelent meg és csak náluk kapható. Tegnap már a kezemben foghattam.


A Feast 2004-ben jelent meg először, ennek ellenére még ma is aktuális, használható recepteket tartalmaz, bár azóta számos kötete jelent meg Nigellának, a legutolsó a Nigellissima. A Feastből sorozat is készült 2006-ban, a Tv Paprika is vetítette.

Nigellakedvelőknek remek karácsonyi ajándék lehet a Nigella ünnepi lakomái.

Számomra csöppnyi üröm az örömben, hogy itt is nyelvi lektor nélkül jelent meg a könyv (ahogyan mostanában szinte az összes kiadónál). Ahol először kinyílt a könyv, az első szó, amit megláttam és rögtön szemet szúrt: szekfűszeg, (szekfű – virág, szegfű – fűszer) A szakmai lektor azért észre vehette volna...


2013. 11. 21.

Sült tök

A sült tök a téli vacsorák gyakori étele volt, de sok helyen a karácsonyi vacsora mágikus fogásaként is helyet kapott az asztalon. Sok magja miatt pénzt és szerencsét hozó ételnek számított, így szilveszterkor és újévkor a lencséhez hasonlóan szívesen fogyasztották.
A sütőtököt már a 18. századtól országszerte termelték (a spárgatök viszont csak a 20. században városi hatásra terjedt el a falvakban).


Sütéséhez daraboljuk fel a tököt, magozzuk ki, meghámozni nem kell. Sorakoztassuk egy tepsibe a tökdarabokat és 200 fokos sütőben süssük puhára.


Nem baj, ha itt-ott kicsit megfeketedik.


A magjából feltétlenül csináljunk pirított tökmagot!

2013. 11. 19.

Zabkenyér


Már sokszor írtam róla, hogy inkább a rusztikusabb kenyereket kedvelem, mint amilyen ez a zabkenyér is.   Ez a vegán kenyérrecept szükség szerint átalakítható, ha nincs otthon mandulatejünk vagy mandulavajunk (bár mindkettő könnyen elkészíthető). 

Hozzávalók
  • 1 bögre teljes kiőrlésű zabliszt (nem zabpehelyliszt!)
  • 1 bögre zabpehely
  • 3/4 bögre teljes kiőrlésű rizsliszt
  • 1 bögre forró víz
  • 1 bögre mandulatej (vagy tej)
  • 1/4 bögre darált lenmag
  • 4-5 szem kimagozott datolya
  • 2 evőkanál mandulavaj (vagy vaj)
  • 1 evőkanál almaecet
  • 2 teáskanál sütőpor
  • 1 teáskanál só


A zabpelyhet öntsük le a forró vízzel, pihentessük néhány percig, majd keverjük hozzá az almaecetet és a mandulatej felét. A mandulatej másik felében pürésítsük az apróra vágott datolyát, ezt is adjuk a zabpelyhes keverékhez. Végül az összes többi száraz hozzávalót is dolgozzuk bele. A lágy masszát tegyük egy 22 cm-es kenyérformába és 190 fokra előmelegített sütőben 60-70 percig süssük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy a belseje ne legyen ragacsos.

Legjobb frissen fogyasztani, másnapra kicsit morzsálódik, de pirítva akkor is remek.


2013. 11. 16.

Adventi naptár

Úgy tűnik, még messze van karácsony, de az adventi naptár elkészítésére már csak 2 hetünk van. Egy egyszerű, papírgurigákból készültet mutatok most, ami akár a kép alapján is könnyen elkészíthető (vagy a link részletes leírása szerint).



Csak kellő mennyiségű WC-papír gurigát (25 db) kell gyűjteni hozzá. Nálunk ez nem kivitelezhető, velünk él egy gurigafaló.


2013. 11. 15.

Baconös almaleves



Hozzávalók
  • 125 g felcsíkozott bacon
  • 1 vöröshagyma finomra vágva
  • 2 hámozott, kimagozott alma felkockázva
  • 1 krumpli meghámozva, felkockázva
  • 3 csésze hús- vagy zöldségleves
  • 1 csésze almalé (lehetőleg friss vagy cukormentes változat)
  • bors
  • 100 g mozzarella reszelve (vagy egyéb olvadós sajt)
a tetejére: reszelt Grana Padano (persze, parmezánt is lehet)

A bacont süssük meg, szedjük ki, tegyük félre. A visszamaradt zsírjában pároljuk meg a hagymát. Adjuk hozzá a krumplit, azzal is kevergessük egy-két percig, majd öntsük fel a levessel. Lefedve főzzük addig, amíg félig megpuhul a krumpli, ekkor keverjük hozzá az almát. Főzzük készre, legvégül a sajtot is olvasszuk meg benne. Kicsit hagyjuk hűlni, majd adjuk hozzá az almalevet és fűszerezzük szükség szerint. Turmixoljuk simára. Forrón, a tetejére szórva a sült bacont és a reszelt sajtot tálaljuk. Mellé valamilyen rusztikusabb kenyér kívánkozik, mi zabkenyérrel ettük.

Tálalhatjuk az eredeti verzió szerint is, mustáros, sajtos pirítóssal, ekkor a leves tetejéről hagyjuk el a sajtot.



2013. 11. 13.

Finomítatlan nádcukor

A mai cukorfóbiás világban nem számíthat sikerre egy a nádcukor pozitívumairól szóló írás, de hát nem először megyek szembe a trendekkel. Lehet, hogy most sokan meglepődnek, de a cukrot nem a gyárakban állítják elő, itt csak a ballasztanyagoktól tisztítják meg. A növények leveleiben található kloroplasztiszok a tulajdonképpeni cukorgyártók: széndioxidból és vízből a napfény energiájával cukrot és oxigént állítanak elő - ez a fotoszintézis. A keletkezett cukor leggyakrabban keményítővé átalakulva raktározódik, de néha cukorként tárolódik a növény bizonyos részeiben: gyökér (cukorrépa), szár (cukornád), gyümölcs (ezért lehet például cukor hozzáadása nélkül édes lekvárt főzni a szilvából).

Bár már az ókorban is ismerték a cukornádat és az ebből készült nádszirupot, de még az újkorban is drága luxusterméknek számított a nádcukor.


A cukornád nagy mennyiségű cukrot képes raktározni rostos szárában, aki kóstolt már frissen préselt cukornádlevet, az tudja miről beszélek.


A cukornád kisajtolt levét sziruppá forralják, majd a kikristályosodott cukorkristályokat leszűrik. A megszárított végtermék a nyers nádcukor (piloncillo, panela és egyéb neveken is ismert).


A finomított termékekkel szemben magasabb ásványi-, nyomelem – és vitamintartalommal rendelkezik, íze is teltebb, kicsit melaszos.


A hagyományos édesítés mellett borogatásként, fertőzések kezelésére is használják, mert elősegíti a sebgyógyulást, de megfázás elleni forró ital is készül belőle, a kolumbiai aguapanela.


Hidegen a fizikai állóképesség növelése miatt is szívesen isszák, vagy egyszerűen üdítőként.

A nyers nádcukor további finomításával nyerik végül a fehér kristálycukrot. A trópusi területeken termő cukornád adja a világ cukorgyártásának 65 %-át (35 %-ot pedig a mérsékelt övi cukorrépa). A folyamat során keletkező melléktermékek sem mennek veszendőbe: a megmaradt rostokat megszárítva fűtőanyagként, papír- és építőanyag alapanyagként használják, a melasz a rumgyártás alapanyaga vagy takarmány, esetleg sütési adalék lesz, a végső maradék pedig trágya.

Manapság sokan szeretik a cukrot mesterséges vegyületként feltüntetni, de láthatjuk semmivel sem mesterségesebb, mint a kukoricaszárból vagy a nyírfakéregből bonyolult folyamatokkal kivont ma divatos cukorpótlók. Egyszerűen falánkságunknak kell határt szabni.


A 60-as évek óta megháromszorozódott a világ cukorfogyasztása. Ezen belül is nagy eltérések vannak az egyes országok között: 8 kg és 66 kg közötti az egy főre eső évenkénti cukorfogyasztás. Míg 1840-ben még az 1 kg-ot sem érte el a cukorfogyasztás Magyarországon, 1990-ben 38,6 kg volt, napjainkban csökkenő tendenciát mutat (30 kg alatti).