Leggyakoribb változata a szőke mangalica,
Kép: innen
ezen kívül ismert a vörös,
Kép: innen
a fecskehasú,
Kép: innen
a fekete
Kép: innen
és a vadas mangalica (a vaddisznó és a szőke mangalica véletlen kereszteződése). A mangalica igazi zsírsertés, hiszen vágósúlyának jóval nagyobb hányadát adja az ún. fehéráru (szalonna, háj, bélzsír) mint a hús és csontok. A II. világháború és a hússertések iránt megnövekedett kereslet a kihalás szélére sodorta, csak az 1974-ben létrehozott állami génbank mentette meg. 2004-ben nemzeti kinccsé, hungarikummá nyilvánították.
A mangalica nagy sikert ért el Spanyolországban, az exportált sertések a világhírű serrano sonka képében végezték. Manapság újra divatba jött nálunk is, amit részben annak a mendemondának is köszönhet, hogy koleszterinmentes (ami persze nem igaz). Bár az igaz, hogy megfelelő extenzív tartással és takarmányozással zsírsavösszetétele egészségesebb, könnyebben emészthetőbb, mint a modern sertéseké vagy bizonyos olajoké. Ez sajnos nem vonatkozik a nagyáruházakban forgalmazott keresztezett állományokból származó mangalica jelzésű termékekre. Ha tehetjük, feltétlenül megbízható helyről szerezzük be a mangalicahúst. Aki még nem evett mangalicát, elsőre talán picit furcsának fogja találni a húsát, inkább kicsit a vaddisznóéra emlékeztet, jóval karakteresebb, mint a házi disznóé. Még malacai kinézete is a vaddisznómalacokra hasonlít - csíkos háttal születnek.
2 megjegyzés:
Számunkra az preferálja a mahgalicahúst, ha olyan helyről tudjuk beszerezni (és tudjuk), ahol nomád tartásban vannak. Ezek a disznók nem kapnak semmit annak érdekében, hogy a természetesnél hamarabb elérjék a vágósúlyt, nem is vágják le őket két éves kor alatt.
Csakis olyan helyről érdemes!
Megjegyzés küldése